Home / Baklava / Chorwacka architektura w czasie kryzysu
KUCA-dabrovic

Chorwacka architektura w czasie kryzysu

Kryzys ekonomiczny to hasło, które w poprzednich latach pojawiło się w mediach niejednokrotnie. Zjawisko dotyczyło całej Europy, także Chorwacji. W związku z tym, temat IV Dni Architektury w Zagrzebiu dotyczyć będzie projektowania budynków biurowych w czasach potencjalnego kryzysu. Impreza odbędzie się w dniach od 21 do 24 maja. W dyskusjach i pokazach będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, nie tylko doświadczeni architekci. Podczas cyklu wykładów uczestnicy zastanowią się czy obecne problemy hamują powstawanie nowoczesnych budynków, czy może wręcz przeciwnie – sprzyjają powstawaniu kolejnych.

Kierownik przedsięwzięcia Alan Kostenić zwraca uwagę na fakt, iż kryzys ekonomiczny niekoniecznie musi być kojarzony z tym, co negatywne. Niestabilny okres może zapoczątkować nowe rozwiązania – projektowanie budynków oszczędnych w wykonaniu oraz bardziej funkcjonalnych. W związku z tym, uczestnicy forum rozpatrzą problem budownictwa w czasach recesji nie tylko w odniesieniu do ekonomii. Wezmą pod uwagę nowoczesne technologie, sposób organizacji a nawet wyniki najnowszych badań socjologicznych.

Uczestnikom zagrzebskich Dni Architektury nie zabraknie tematów do rozmów, ponieważ poprzedni rok był dla nich naprawdę owocny. Warto wspomnieć choćby o wręczonych po raz jedenasty nagrodach HAZU. 29 kwietnia w atrium pałacu Akademii Nauk i Sztuk w Zagrzebiu wyróżniono chorwackich artystów za ich wkład w naukę i sztukę w 2013 roku. W dziedzinie architektury nagrodę odebrali Vinko Penezić i Kresimir Rogina za projekt Domu Japońsko-Chorwackiej Przyjaźni, który został otworzony w japońskim mieście Tokamachi. To nowoczesny kompleks, łączący funkcje sportowe i reprezentacyjne, o powierzchni około tysiąca kilometrów kwadratowych. Konstrukcja jest syntezą chorwackiej tradycji oraz charakterystycznych cech japońskiego budownictwa. Jury uznało budynek za unikalny przykład realizacji chorwackiej architektury w kontekście międzynarodowym.

W kwietniu ogłoszono także zwycięzcę prestiżowej nagrody architektonicznej Drago Galić wręczanej prze Unię Architektów Chorwackich od 1983 roku na cześć słynnego twórcy. Spośród trzynastu nominowanych przedstawiciele stowarzyszenia wybrali najlepszego, którym okazał się Marko Dabrović. To projektant futurystycznego domu w Lozicy. Budynek ma prostą geometryczną formę, zbudowany jest z białego kamienia oraz płyt kartonowo- gipsowych. Podstawą konstrukcji okazały się przeszklone powierzchnie dające poczucie przestrzeni. Głównym celem Dabrovicia było połączenie funkcjonalności oraz poczucia bliskości z naturą. Kamienie w połączeniu z ogromnymi oknami umożliwiającymi podziwianie przyrody okazały się idealnym rozwiązaniem.

FOTOGRAFIA: http://www.dulist.hr/wp-content/uploads/2014/04/KUCA-dabrovic.jpg
– nagrodzony budynek projektu Marko Dabrovicia

ŹRÓDŁA: http://www.d-a-z.hr, http://dulist.hr

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE