Home / Gospodarka / Infrastruktura / Chorwacka ofensywa na Chiny

Chorwacka ofensywa na Chiny

W najbliższych miesiącach mają udać się do Chin aż cztery rządowe delegacje, składające się m.in. z przedstawicieli Chorwackiej Izby Gospodarczej, ministra rzemiosła i przedsiębiorczości Gordana Marasa, przedstawicieli Chorwackiej Izby Rolniczej, ministra gospodarki morskiej, transportu i infrastruktury Sinišy Hajdaša Dončicia oraz ministra obrony narodowej Ante Kotromanovicia, który został zaproszony przez chińskiego ministra obrony.

Celem tych wizyt jest zainteresowanie Chin, czyli kraju będącego wiodącą siła gospodarczą na świecie, chorwackimi projektami infrastrukturalnymi. Wśród propozycji, które zaprezentują chorwaccy dygnitarze, znajdą się: modernizacja Lotniska Rijeka, Lotniska Osijek oraz portu w Zadarze. Chorwacki rząd jest także w stanie zapewnić preferencyjne warunki dla chińskich inwestycji. Minister Hajdaš Dončić ma zaproponować na spotkaniu w Pekinie bezpłatne użytkowanie gruntów wraz z odpowiednią infrastrukturą. Chodzi o Specjalną Strefę Ekonomiczną Kukuljanovo oraz nienazwaną jeszcze strefę na północnym-zachodzie Chorwacji. Preferencyjne warunki dla chińskich inwestorów mają zaowocować przede wszystkim otwarciem nowych miejsc pracy.

Jak do tej pory rząd nie zaproponował żadnemu innemu krajowi tak preferencyjnych warunków. Jednak z kancelarii rady ministrów napływają informacje, jakoby rząd planował wprowadzić ulgi podatkowe dla inwestorów oraz dodatki pieniężne za każde nowe miejsce pracy.

Źródło: seebiz.eu, danas.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE