Home / Społeczeństwo / Chorwacka premiera spektaklu „Leksikon YU mitologie”

Chorwacka premiera spektaklu „Leksikon YU mitologie”


Zagrzeb | 5 grudnia 2011 r.

Przedstawienie „Leksykon mitologii YU” [„Leksikon YU mitologie”] w reżyserii Olivera Frljicia doczekało się swojej chorwackiej premiery. Odbyła się ona w Teatrze Narodowym Istrii w Puli, przy okazji festiwalu Sa(n)jam knjige u Istrii.

Kluczową kwestie przedstawienia, które powstało na podstawie książki Leksikon YU mitologije, stanowi to, co dzisiaj istnieje jako Jugosławia w pamięci tych, którzy w niej żyli i ile o niej wiedzą ci urodzeni po jej rozpadzie.

Od początku autorzy z politycznego punktu widzenia rozważali jak różne polityki zdołały wymazać kolektywną pamięć i paralelnie stworzyć nową tożsamość narodową. W trakcie procesu tworzenia spektaklu poszerzyli znacznie temat, stwarzając swoją własną alternatywną mitologię Jugosławii.

Ponieważ Leksykon zajmuje się też fenomenem jugosłowiańskiej popkultury, autorzy stworzyli współczesny sposób mitologizacji ludzi popularnych na wzór plotki. Źródłem przedstawienia jest quiz, który swoim kształtem nie oferuje obiektywnej prawdy, ale tworzy paralelną powieść.

Przedstawienie powstało we współpracy z teatrem ze Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry i Kosowa w reżyserii Olivera Frljicia w wykonaniu Mihy Nemec, Maji Nemec, Joany Popovskiej, Bajrusha Mjaku, Mišy Obradowicia, Heleny Minić i Ljumy Penov.

Tekst: tportal.hr, tłum. i red. S. C.


About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE