Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacka Prokuratura ukarała piłkarza za nacjonalistyczne teksty
simunic - 24sata.hr

Chorwacka Prokuratura ukarała piłkarza za nacjonalistyczne teksty

Prokurator Okręgowy w Zagrzebiu w związku z naruszeniem 39. Ustawy o zapobieganiu przemocy podczas wydarzeń sportowych, nałożył na piłkarza chorwackiej reprezentacji piłki nożnej, Josipa Šimunicia, najwyższą karę pieniężną w wysokości 25 tys. HRK (ok. 13,5 tys. PLN).

Oto cały tekst komunikatu:

Prokuratura Krajowa w Zagrzebiu nałożyła na obywatela Republiki Chorwacji (Josipa Šimunicia – przyp. red.) karę pieniężną za popełnienie przestępstwa z art. 39. ust. 1. pkt. 2., czyli za naruszenie Ustawy o zapobieganiu przemocy podczas wydarzeń sportowych.

Oskarżonemu postawiono zarzuty w związku z incydentem, który miał miejsce tuż po oficjalnym zakończeniu meczu chorwackiej drużyny piłkarskiej z Islandią. 19 listopada br. ok. 22:15 w Zagrzebiu, kiedy na stadionie Maksimir przebywali jeszcze kibice, oskarżony wyszedł na środek boiska i zaczął krzyczeć do mikrofonu: „Za ojczyznę!”, na co zebrani na stadionie kibice odpowiadali „Gotowi!”. Ponadto, obywatel był w pełni świadomy, że powyższe hasła nawiązują do oficjalnego pozdrowienia z czasów Niezależnego Państwa Chorwackiego, w pewien sposób odnoszą się do ideologii rasistowskiej, okazują pogardę wobec ludzi innej wiary i odmiennego pochodzenia, a oprócz tego trywializują sytuację ofiar zbrodni przeciwko ludzkości. Oskarżony powtórzył tę czynność trzy razy.

Piłkarz zwrócił się do zebranych na stadionie kibiców słowami „Chwała wam!”, a tym samym podżegał do nienawiści rasowej i doprowadził do nękania pozostałych osób zebranych na stadionie.

 

Źródło: 24sata.hr

 

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE