Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacka transplantologia w światowej czołówce

Chorwacka transplantologia w światowej czołówce

Chorwacja jest wiodącym krajem na świecie pod względem liczby dawców organów oraz ilości dokonywanych przeszczepów – powiedział chorwacki minister zdrowia Rajko Ostojić w kontekście przypadającego na sobotę 26 maja Narodowego Dnia Oddawania i Przeszczepiania Organów.

W Chorwacji na każdy milion mieszkańców przypada aż 33,5 dawcy, co stawia ten kraj w ścisłej światowej czołówce. W roku 2011 dokonano tam 413 przeszczepów, a do 15 maja b.r. przeszczepiono już 133 narządów. Rocznie Chorwaci oddają do przeszczepu 150 organów, a jedynie w około 40 przypadkach rodzina zmarłego mieszkańca tego kraju nie wyraża zgody na to, by został on dawcą.

Dzięki skutecznemu systemowi finansowania programu przeszczepów oraz trwającemu od pięciu lat członkostwie w Międzynarodowej Fundacji Eurotransplant, w ubiegłym roku w Chorwacji dokonano m.in. 228 przeszczepów nerek, co stawia ten kraj na pierwszym miejscu na świecie pod względem dokonanych tego typu operacji na milion mieszkańców. Według danych chorwackiego Ministerstwa Zdrowia, z roku na rok skróceniu ulega również czas oczekiwania na przeszczep.

– Kolegom ze Światowej Organizacji Zdrowia będę mógł powiedzieć, że Chorwaci mają największe serce w Europie, gdyż mają największa liczbę dawców organów – stwierdził minister Ostojić.

Źródła: vecernji.hr, vecernji.hr, novilist.hr, dnevnik.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE