Home / Społeczeństwo / Chorwacki film na festiwalu dotyczącym praw człowieka w Jordanii

Chorwacki film na festiwalu dotyczącym praw człowieka w Jordanii

 

Film krótkometrażowy Branka Ištvančića „Recycling” zostanie wyświetlony podczas trzeciej edycjo festiwalu filmowego „Karama 2012”, który odbędzie się w dniach 10–15 grudnia w mieście Amman w Jordanii. Festiwal porusza kwestie praw człowieka oraz zwraca uwagę na panującą na świecie przemoc. Wszystko to za sprawą projekcji filmowych, debat publicznych i dyskusji. Pomysłodawcy festiwalu chcą też, by ten temat stał się częścią programu edukacyjnego, który trafiłby do szkół, uczelni i ośrodków kultury w Jordanii.

Film opowiada o romskiej rodzinie, mieszkającej na obrzeżach Zagrzebia, która wczesnym rankiem udaje się na miejskie wysypisko, ponieważ przypadł właśnie dzień recyclingu. Znajdują tam prawie nową koszulę, garnitur i krawat. Ubierają w nie najstarszego syna Safeta i wszyscy razem, wraz z sąsiadami, udają się do nowoczesnej fabryki recyclingu. To pierwszy dzień pracy Safeta.

Ideą filmu było ukazanie, na przykładzie recyclingu, zmian jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie. Romska rodzina segreguje odpady, jakie powinny i tak trafić do fabryki recyclingu, która w rezultacie ma dać pracę najstarszemu synowi.

W filmie, oprócz profesjonalnych aktorów – Slavena Knezovića, Any Maras i Asima Ugljena występuje romska społeczność, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z kamerą.

Recycling” był pokazywany na wielu festiwalach na świecie oraz w kinach w całej Chorwacji.

Źródło: večernji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE