Home / Społeczeństwo / Chorwacki geniusz w Paryżu

Chorwacki geniusz w Paryżu

Zagrzeb | 9 grudnia 2011 r.

Paryska wystawa, prezentowana w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i francuskim jest zaadaptowaną wersją wielkiej wystawy Muzeów Dubrownickich, która pod tytułem „Rudjer Bošković znów w rodzinnym Dubrowniku” w ciągu pięciu miesięcy w Pałacu Rektorów przyciągnęła ponad 204 tys. odwiedzających.

Trzechsetna rocznica urodzin chorwackiego uczonego Rudjera Boškowicia – jednego z ostatnich wielkich homo universalis – została przypieczętowana wystawą w Paryżu pt. „Rudjer Bošković z Dubrownika dla świata”. Wystawę otwarto w siedzibie UNESCO w obecności 200 gości, na której przemawiali zastępca dyrektorki UNESCO do spraw kultury Francesco Bandarin, chorwacki ambasador we Francji Mirko Galić i autorka wystawy Ivica Martinović.

Wystawa została zorganizowana w czterech częściach. Pierwszy segment zajmuje się różnymi tożsamościami Boškowicia (narodową, religijną, naukową), podczas gdy pozostałe fragmenty nastawione są na prezentację nieocenionego wkładu Boškowicia w nauki przyrodnicze i techniczne oraz humanistykę.

Wystawa ukazuje całe życie i dzieło tego chorwackiego geniusza, który oddawał się różnym dyscyplinom naukowym od statyki, fizyki, geodezji, hydrotechniki, optyki i meteorologii po archeologię, astronomię i matematykę, obejmuje także jego pracę w obrębie literatury i dyplomacji.

Zbiór wystawy, pod którym podpisuje się kustoszka Muzeów Dubrownickich Ivona Michl, otrzymał wiele pochwał, zarówno ze względu na atrakcyjność, jak i innowacyjność. Towarzyszące mu ulotki rozeszły się już na otwarciu, przytacza Julijana Antić Brautović z Muzeów Dubrownickich.

Profesjonalne kostiumowe oprowadzanie po wystawie i tym razem objął doskonały Marojica Bijelić, nagradzany dubrownicki przewodnik, który koncentrował się na dubrownickim pochodzeniu Boškowicia, a na końcu wyraził pragnienie, by w domu rodzinnym Boškowicia powstało międzynarodowe muzeum naukowe, wspomniała Antić Brautović.

W otwarciu wystawy w UNESCO uczestniczyli też sekretarz Ministerstwa Kultury Nina Obuljen oraz wielu ambasadorów, dyplomatów, przedstawicieli chorwackiej wspólnoty w Paryżu. Wystawę będzie gościło także Rueil Malamisonu, miasto partnerskie Dubrownika.

Tekst: vjesnik.hr, red. i tłum. S. C.


About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE