Home / Społeczeństwo / Chorwacki produkt designerski w Mediolanie

Chorwacki produkt designerski w Mediolanie

dizajn - tportal.hr

Centrum Designu Chorwackiej Izby Handlowej wraz z Tatjaną Bartaković organizuje wystawę pod nazwą „Solid Acts – Design from Croatia” na Tygodniu Designu w Mediolanie. Zostaną tam przedstawione wyselekcjonowane chorwackie produkty designerskie. Wystawę będzie można podziwiać w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc podczas Tygodnia Designu, Superstudiu Più – Temporary Museum for New Design 2013, w terminie między 9 a 14 kwietnia. Wydarzenie odbędzie się w trakcie trwania Salone Internazionale del Mobile, włoskich targów meblarskich, mających na celu promowanie tamtejszych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz na rynku eksportowym.

Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać dzieła 30 designerów, które zostaną podzielone na 9 kategorii tematycznych: Postacie z litego drewna, Powrót do tradycji, Codzienność, Tryb życia: siedzący i leżący, Urodzeni do projektowania, Sztuka rękodzieła, Interakcja, Nowe kształty poznanego, Formy oświetlenia.

9 kategorii tematycznych będzie dotyczyć przyrody i dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Dzieła mają nawiązywać bezpośrednio do tradycyjnych produkcji meblarskich z litego drewna, wykorzystywania zasobów naturalnych, inspiracji motywami kulturowymi w formie współczesnych gadżetów i architektury współczesnej.

Autorka wystawy, Tatjana Bartaković, przedstawiła koncepcję i kontekst wystawy, podkreślając jednocześnie, że dzisiaj chorwacki produkt designerski jest bardziej oparty na produkcji niż przed pięcioma laty. W czasie kryzysu nastąpił kluczowy przełom w projektach międzynarodowych, które stały się wzorem do naśladowania dla chorwackiego designu. Na poziomie makro mówi się o trzech scenariuszach lub platformach rozwoju, które do tej pory nie miały miejsca w historii rozwoju designu nad Adriatykiem. Jednym z nich są projekty architektoniczne, które zachęcają do tworzenia unikatowej chorwackiej architektury wnętrz, drugi to przemysł meblarski, a trzeci stanowi produkcja designerska w ilościach ograniczonych.

Nadrzędnym celem organizowanej wystawy jest udowodnienie, że rozwój nowoczesnego produktu jest możliwy przy minimalnym udziale technologii.

Źródło: tportal.hr 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE