Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacki Rok Filmowy 2013
film - sheliamullican.com

Chorwacki Rok Filmowy 2013

Zgodnie z doniesieniami Chorwackiego Związku Audiowizualnego chorwackie produkcje kinowe w ubiegłym roku przyciągnęły przed ekrany kin blisko pół miliona widzów. Miniony rok zapisał się na kartach chorwackiej kinematografii jako niezwykły nie tylko ze względu na zadowalającą oglądalność, ale przede wszystkim ze względu na rekordową liczbę wyprodukowanych filmów pełnometrażowych, których powstało aż 16. Ponadto, za szczególny sukces można uznać ukończenie cyfryzacji 29 kin na terenie całego kraju zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem.

Chorwackie kino w liczbach

Powołując się na dane ChZA, w 2013 roku wyemitowano 10 pełnometrażowych koprodukcji, skończono prace nad trzynastoma filmami dokumentalnymi, z czego 8 to produkcje wyłącznie chorwackie. Ponadto, wyprodukowano 52 filmy krótkometrażowe – 9 fabularnych, 15 dokumentalnych, 11 animowanych i 17 eksperymentalnych. Zgodnie z powyższym można posunąć się do stwierdzenia, że kinematografia krótkometrażowa przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. W fazie postprodukcyjnej znajduje się 40 krótkometrażówek, a oprócz tego w różnych fazach produkcji jest jeszcze kolejnych 51 filmów krótkometrażowych.

Najchętniej oglądanym filmem ubiegłego roku okazała się być komedia „Svećenikova djeca” [„Priest’s Children”] w reżyserii Vinka Brešana, która przyciągnęła do kin ok. 160 tys. widzów. Chorwacka komedia będzie miała szansę rozbawić do łez również mieszkańców innych państw, ponieważ niebawem pojawi się w dystrybucji włoskiej, norweskiej, hiszpańskiej, szwedzkiej, brazylijskiej, amerykańskiej i polskiej. Świetny wynik, jeśli chodzi o oglądalność, osiągnęła także adaptacja opowiadania dla dzieci „Šegrt Hlapić” w reżyserii Silvio Petranovicia, którą do połowy grudnia obejrzało 126 tys. kinomaniaków. Trzecie miejsce zajął „Zagonetni dječak” [„The Mysterious Boy”] Dražena Žarkovicia, a na czwartej pozycji uplasowała się komedia romantyczna „Sonja i bik” [„Sonia i byk”] w reżyserii Vlatki Vorkapić.

Sukcesy zagraniczne

Chociaż nie można stwierdzić, że rekordowa produkcja filmowa przełożyła się na powiększenie się rzeszy fanów kina chorwackiego wśród publiczności zagranicznej, to jednak chorwackie filmy zaprezentowane na zagranicznych festiwalach filmowych nie przeszły bez echa. W ubiegłym roku aż 15 chorwackich produkcji przedstawiono na zagranicznych festiwalach, a najważniejszym wydarzeniem dla chorwackiej kinematografii była premiera filmu „Obrana i zaštita” [„A stranger”] i chorwackiej koprodukcji „Krugovi” [‚Cicrcles”] na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Berlinale. Z dorobkiem chorwackiej sztuki filmowej mieli również okazję zapoznać się uczestnicy 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, gdzie zaprezentowano film Jagody Kaloper pt. „Iza ogledala” [„Po drugiej stronie lustra”] i „Presuda” [„The statement”] w reżyserii Djure Gavrana. Nie można zapomnieć o wielkim sukcesie komedii „Svećenikova djeca”, która została nominowana do nagrody w kategorii Komedia Roku przez Europejską Akademię Filmową.

Sukcesy lokalne

Nie sposób nie wspomnieć o festiwalach lokalnych, na których także doceniono chorwacką kinematografię. Podczas 19. Festiwalu Filmowego w Sarajewie film „Odbrana i zaštita” Boba Jelčicia zdobył Nagrodę Jury, a Nagrodę Serce Sarajewa dla najlepszego aktora wręczono Bogdanowi Dikliciowi. Nagrodę Praw Człowieka dostał Arsen Oremović za dokument „U braku sa švicarcem”, a Djure Gavran za film „Presuda” otrzymał Nagrodę Rozwoju Utalentowanych Filmowców Regionu.

Turystyka filmowa

Chociaż Chorwacja wciąż jest „dzika”, jeśli chodzi o turystykę filmową, to za ogromny sukces, bez wątpienia, można uznać nakręcenie na terenie Dubrovnika IV sezonu popularnego serialu produkcji HBO, „Gry o tron”. Dzięki temu, fraza Games of Thrones Croatia została wpisana w wyszukiwarce Google aż 1,6 mln razy, a portal BuzzFeed umieścił Chorwację na 19. miejscu filmowych scenerii, które trzeba zobaczyć przed śmiercią.

Filmowy rozkład jazdy 2014

Zgodnie z zapowiedziami, w 2014 roku do kin ma wejść 10 filmów pełnometrażowych. Część z nich powstaje przy współpracy z Chorwackim Związkiem Audiowizualnym, a owocami tego partnerstwa będą takie produkcje jak: „Drugi” Ivony Juki, „Kosac” Zvonimira Juricia, „Mirni ljudi” Ognjena Sviličicia, „Most na kraju sveta” Branka Ištvančicia, „Otok ljubavi” Jasmili Žbanić, „Svinjari” Ivana Livakovicia, „Zagreb Cappuccino” Vanji Sviličić. W 2014 roku na ekranach kin pojawi się niezależny film produkcji telewizji HRT, „Broj 55” w reżyserii Kristijana Milicia i dwa filmy samodzielnej produkcji, „Iza sna” Igora Filipovicia oraz „Sveci” Ivana Pericia.

Nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem wytężonej pracy, której efekty najprawdopodobniej będzie można podziwiać dopiero w 2015 roku. Aż 11 produkcji pełnometrażowych powstanie z pomocą Chorwackiego Związku Audiowizualnego. Końcem ubiegłego roku rozpoczęto prace nad filmem Antonio Nuicia pt. „Srce mesara”, którego kontynuację zapowiedziano na maj 2014 roku. Wiosną rozpocznie się realizacja takich produkcji jak: „Vatreno krštenje Ljiljana Vidića” w reżyserii Ivan-Gorana Viteza, „Osmi povjernik” Ivana Salaja, „Ljubav ili smrt” Daniela Kušana oraz „Čudo u Poskokovoj Dragi” Rajka Grlicia. Na czerwiec zaplanowano rozpoczęcie pracy nad filmem Dalibora Matanicia, „Zvizdan”. W drugiej połowie roku ruszy produkcja czterech filmów: „ZG80” Igora Šeregija, „Trampolin” Katariny Zrinke Matijević Veličan, „Mrtve ribe plivaju na leđima” Kristijana Milicia oraz „Ivanova krizma” Branka Schmidta. Z kolei końcówka roku będzie szczególnie pracowita dla Snježany Tribuson, która rozpocznie prace nad swoim nowym dziełem pt. „Sve najbolje”. Istnieją spore szanse na pobicie rekordu produkcji filmów pełnometrażowych z ubiegłego roku, ponieważ przedstawione powyżej tytuły stanowią wyłącznie produkcje powstające przy współpracy z ChZa. Na chwilę obecną nie wiadomo, ile powstanie produkcji niezależnych.

Źródło: novilist.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE