Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacki Rok Literacki 2013
książka - tportal.hr

Chorwacki Rok Literacki 2013

Mimo kilkuletniej recesji, która bez wątpienia wpłynęła na chorwacki rynek wydawniczy, Chorwaci w 2013 roku wykazali się lepszą niż przed rokiem aktywnością, jeśli chodzi o życie kulturalne związane z literaturą. Do końca nie wiadomo czy odnosi się to do samoistnej poprawy sytuacji, czy do szeregu inicjatyw mających uczynić czytanie bardziej interesującym dla społeczeństwa. Nie znaczy to jednak, że poziom czytelnictwa jest zadowalający.

Dzięki współpracy Stowarzyszenia Knjižnji Blok z chorwacką agencją GfK przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania na temat czytelnictwa. Wyniki badań pokazały, że więcej niż połowa ankietowanych nie przeczytała w mijającym roku ani jednej książki. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych ankiet można śmiało wysunąć wniosek, że chorwacki krąg czytelniczy został zredukowany do północno – zachodniej części kraju, gdzie prym wiodą takie miasta jak Zagrzeb czy Rijeka. Właśnie tam czytelnicy wykazują się największą aktywnością, która przejawia się nie tylko w wypożyczaniu książek, ale również w ich kupowaniu. Dane dotyczące pozostałej części kraju są zatrważające. Najgorzej sytuacja przedstawia się na obszarze Liki, gdzie jedynie 28 % ankietowanych czyta książki.

Niezależnie od małego zainteresowania mniej zamożnej części obywateli, w tym roku lokalna scena literacka wreszcie wyrwała się z letargu, proponując wiele ciekawych pozycji i wydarzeń literackich. Jednym z najbardziej udanych wydarzeń okazała się być Noc Książki, zorganizowana w stu miastach na terenie całej Chorwacji. Ponadto, masowym wydarzeniem, podczas którego zaprezentowano wiele godnych uwagi tytułów, był zagrzebski festwial Interliber. Jednak kolejny raz, ku rozczarowaniu uczestników, dowiedziono, że jest to anachroniczne i źle zorganizowane wydarzenie kulturalne.

Oprócz powyżej przedstawionych festiwali, należy zwrócić uwagę na wrześniowy Festiwal Literatury Światowej, którego uczestnicy wypełnili Zagrzebski Teatr Młodych po brzegi. Głównym organizatorem wydarzenia było wydawnictwo Fraktura, które zatroszczyło się o obecność interesujących gości i ułożyło ambitny program, co bezpośrednio przełożyło się na frekwencję uczestnictwa w festiwalu.

Sporą popularnością cieszyły się również tegoroczne Targi Książki w Puli, na których gościło wielu prestiżowych gości z Rosji. Stolica kraju nie pozostała w tyle. Zagrzebska Jesień Literacka po kilku latach stagnacji powróciła do życia, a Festiwal Literatury Światowej, Festiwal LitLink, Wieczory Literackie Europea, Przegląd Literatury Dziecięcej klubu książki Booksa i inne liczne wydarzenia kulturalne ożywiły dyskusję na temat literatury w stolicy kraju.

Jeśli chodzi o rynek wydawniczy, należy wspomnieć o sukcesie przywołanej wcześniej Fraktury, jakim było wydanie powieści Miljenka Jergovicia pt. „Rod”. Co ciekawe, ponad tysięczno stronicowa książka, bo tyle sobie liczy nowa powieść Jergovicia, została opatrzona trzema różnymi okładkami, zaprojektowanymi przez młodego artystę, Zlatana Vehabovicia.

Ponadto, w mijającym roku szczególne uznanie czytelników i wiele nagród zdobyli: Tahir Mujičić za powieść „Budi Hamlet, pane Hamlete”, Pavle Pavličić za „Muzej revolucije”, Tatjana Gromača i jej „Božanska dječica”, Daše Drndić za „Belladona”, „Črna mati zemla” Kristijana Novaka i zbiór poezji Danijela Dragojevicia pt. „Negdje”. W obszarze publicystyki również wydano kilka ciekawych pozycji, wśród których na szczególną uwagę zasługuje „Rat slikama” Sandry Vitaljić, „Što želi Europa?” Srećka Horvata i Slavoja Žižeka, jak również „Kinematografije u NDH” Daniela Rafaelicia.

Obserwując tegoroczne tendencje, można łatwo wysunąć jeden, niestety smutny, wniosek. Chorwacki rynek wydawniczy proponuje czytelnikom wiele ciekawych pozycji literackich, jednak ludzie coraz częściej rezygnują z czytania, o czym świadczy upadek szeregu niezależnych księgarni, jak i częściowe załamanie rynku księgarskiego, zarządzanego obecnie przez kilka dużych wydawnictw, będących jednocześnie dystrybutorami. Z pomocą nadciąga Ministerstwo Kultury, wymyślając nowe strategie i plany, które miejmy nadzieję, w przyszłości przyniosą upragniony skutek.

Źródło: tportal.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE