Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwackie więzienia pękają w szwach
więzienie - tportal.hr

Chorwackie więzienia pękają w szwach

W 2012 roku w Chorwacji zostało skazanych 7.547 mieszkańców tego kraju, z czego 5.037 osób z powodu popełnionych przestępstw trafiło za kratki na dłużej.

Tylko 893 osoby zostały skazane w postępowaniach sądowych na karę więzienia, a 2.716 pozostaje w nich na czas postępowania karnego. Kolejne 1.428 osób trafiło za kratki, ponieważ nie zapłaciły zarządzonej przez Sąd kary grzywny.

Zgodnie z powyższymi danymi, w chorwackich więzieniach i zakładach poprawczych w 2012 roku znalazło się prawie 5 tys. więźniów, czyli ok. 1.300 osób więcej, niż chorwackie więzienia są w stanie pomieścić. To znaczy, że liczba osadzonych przekroczyła limit miejsc o ¼, a co gorsza, taki stan rzeczy utrzymuje się od lat. Nic dziwnego, że większość więźniów żali się na warunki, w jakich są przetrzymywani. Niektórzy z nich chcą dochodzić swoich praw i walczyć o odszkodowania. Tylko w 2012 roku 343 więźniów domagało się rekompensaty za złe warunki zakwaterowania, w jakich przyszło im odbywać karę.

Oprócz tego, raport o sytuacji więzień i aresztów pokazuje, że w kraju brakuje specjalistów sądowych i pracowników systemu penitencjarnego. Zgodnie z raportem, w chorwackich więzieniach pracuje tylko 2.652 pracowników, a powinno ich być aż 4.004.

 

Źródło: seebiz.eu

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE