Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwackie wizy sprowadzą Rosjan do Czarnogóry?
montenegro - misto-market.com.ua

Chorwackie wizy sprowadzą Rosjan do Czarnogóry?

Chorwacja 1 kwietnia wprowadziła wizy dla rosyjskich turystów. Jest to spowodowane planowanym przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Według informacji Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, taka decyzja może spowodować przyjazd do 30% mniej turystów z Rosji i spadek ruchu turystycznego o 18%.

Poprzez wprowadzenie wiz, znaczna liczba turystów z Rosji i Ukrainy spędzi tegoroczne wakacje w Czarnogórze zamiast w Chorwacji, uważa dyrektor hotelowo-turystycznego przedsiębiorstwa Primorje, Predrag Jelušić. – W tej chwili nie mam informacji czy 18%, o których mówi Chorwacja w całości skorzysta z oferty Czarnogóry. Na pewno nie będą to wszyscy turyści, ale można przypuszczać, że ich znaczna część – powiedział Jelušić portalowi Pobjeda.

Wprowadzenie wiz, nie tylko dla rosyjskich i ukraińskich turystów, ale także dla gości z Turcji, pozostawi ślad w chorwackiej turystyce, ocenił współwłaściciel grupy hotelowej Montenegro Stars, Žarko Radulović. Dodał, że jego przedsiębiorstwo nie oczekuje znacznie zwiększonej liczby turystów z Rosji. – Nie spodziewamy się niczego nadzwyczajnego. Ten kto zaplanował przyjazd do naszego kraju, zrobi to. Wizy mogą spowodować, że pewien procent turystów wybierze Czarnogórę, nie jest to jednak nic sensacyjnego i pewnego by mówić aż o 25% turystów – powiedział portalowi Pobjeda, Radulović.

Każdego roku prowadzona jest ewidencja turystów i liczba rosyjskich gości stale rośnie – informuje specjalistka ds. PR Riwiery Ulcinjskiej, Ana Živanović. – Na pewno wprowadzanie wiz dla rynku rosyjskiego przez Chorwację przyniesie jeszcze większy wzrost liczby tych turystów w Czarnogórze. Jesteśmy dla nich krajem stosunkowo bliskim, lot z Moskwy do Tivatu trwa bowiem około 2h.

Jeśli chodzi o zwiększenie liczby przybywających do Czarnogóry turystów, to kraj nie opiera się na działaniach konkurencji, a działa zgodnie z wytycznymi planu i strategii rozwoju turystyki. Intensywnie pracujemy przy stworzeniu takich warunków, które będą interesować turystów i wpłyną na wzrost liczby odwiedzin, poinformowano z Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki. – W strukturze turystów, którzy nas odwiedzają, najliczniejsi są goście z Rosji oraz byłego Związku Radzieckiego. Stanowią 25% ogólnej liczby i dlatego dużą uwagę poświęca się temu rynkowi turystycznemu. W tym roku oczekujemy większej liczby turystów z Rosji w porównaniu do zeszłego sezonu, jako przyczynę możemy podać wielki wysiłek przy promocji kraju oraz dobrze wykonaną pracę sektora turystycznego – powiedziano z Ministerstwa.

W 2012 roku Czarnogórę odwiedziło 243 647 turystów z Rosji. Według informacji MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny), w kwietniu br. najliczniejszą grupę stanowili rosyjscy goście, którzy zrealizowali największą liczbę noclegów, bo aż 19,8% całości.

Źródło: pobjeda.me, seebiz.eu, montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE