Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwackie wizy szansą dla czarnogórskiej turystyki
montenegro - misto-market.com.ua

Chorwackie wizy szansą dla czarnogórskiej turystyki

montenegro - misto-market.com.ua

Ponowne wprowadzenie obowiązku wizowego w Chorwacji dla turystów z krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej, może spowodować, że część z nich zdecyduje się na wakacje w Czarnogórze. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych rezultatów, ocenił dla dziennika Dnevne novine prezes Czarnogórskiego Towarzystwa Turystycznego (CTU), Žarko Radulović. – 25% łącznej liczby turystów z Rosji o tym, gdzie spędzi letni wypoczynek, decyduje w ciągu ostatnich 2-3 dni. Istnieje realna szansa, że część z nich wybierze Czarnogórę – dodał.

Procedura otrzymywania wiz dla państw spoza UE jest uproszczona i trwa kilka dni. – Jeśli chodzi o turystów z Rosji i Turcji, to powierzają oni paszport agencji, która wypełnia kwestionariusz, przekazuje dokumenty ambasadzie i w terminie do 5 dni wiza jest gotowa. Liczba turystów w Chorwacji nie powinna więc znacznie spaść – wyjaśnił prezes CTU.

Od 2009 roku dla turystów z Rosji i Ukrainy w czasie sezonu turystycznego wizy na wjazd do Chorwacji były tymczasowo znoszone. Sektor turystyczny zwraca uwagę, że wprowadzenie wiz dla turystów z krajów niebędących członkami UE może być problemem, szczególnie jeśli chodzi o Rosję, Ukrainę i Turcję, z których w ostatnich latach przybyła do Chorwacji spora liczba turystów.

Według oficjalnych informacji, w zeszłym roku Chorwację odwiedziło około 200 000 turystów z Rosji. Rosyjski przemysł turystyczny znajduje się na 10 miejscu wśród najważniejszych dla chorwackiej turystyki.

 

Źródło: montenegro.travel, dnovine.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE