Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwat najlepszym reżyserem 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
f2ab0f0880b941a3716ccad2a965d38d

Chorwat najlepszym reżyserem 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

– Za głęboką wrażliwość i mistrzowską konsekwencję w ukazaniu ludzkiej walki przeciwko biurokracji i znieczulicy – tak brzmiało uzasadnienie wyboru jury. Nagrodę za najlepszą reżyserię przyznano Chorwatowi Ognjenowi Sviličiciowi za film Takie są zasady (Takva su pravila) (Chorwacja, Francja Serbia, Macedonia). W jury konkursu międzynarodowego zasiadali: Sepideh Farsi (Iran), Yevgeny Gindilis (Rosja), Uberto Pasolini (Wlk. Brytania), Olena Yershova (Ukraina), Janusz Zaorski (Polska).

Film Takie są zasady opowiada o tradycyjnej rodzinie, mieszkającej w Zagrzebiu. Nieoczekiwanie pewnego dnia syn Tomica zostaje pobity przez grupę nastolatków z okolicy. Następnego dnia cierpi z powodu silnych bólów głowy. W końcu trafia do szpitala, zapada w śpiączkę, a stan jego zdrowia jest bardzo ciężki. Jego rodzice, Maja i Ivo decydują się wziąć sprawy w swoje ręce, a walcząc o życie syna, zmagają się z systemem. Rodzicie robią też rachunek sumienia swego dotychczasowego życia. Ognjen Sviličić jest także autorem scenariusza do tego filmu.

Laureatów 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego ogłoszono w sobotę 18 października. Data premiery w polskich kinach nie jest jeszcze znana.

 

źródła: www.havc.hrwww.wff.plwww.vecernji.hr

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE