Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwatka Sekretarzem Generalnym ONZ?
vesna_pusi__785453S1

Chorwatka Sekretarzem Generalnym ONZ?

Vesna Pusić, wicepremier i minister spraw zagranicznych Chorwacji prawdopodobnie będzie się ubiegać o stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ. Profesor Uniwersytetu w Zagrzebiu byłaby pierwszą osobą z Chorwacji, która kandyduje na to prominentne stanowisko.

Wszystko zależy od nieformalnej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ odnośnie tego, z jakiej części świata ma pochodzić kolejny kandydat na Sekretarza. Często wspomina się Europę Środkowo-Wschodnią, z której jeszcze nigdy wcześniej nie pochodził żaden kandydat, bądź Amerykę Łacińską. Jeżeli wybór padnie na Europę Środkowo-Wschodnią, kandydatura Vesny Pusić staje się bardzo realna. Dodatkowo, przemawiają za nią również naciski, że Sekretarzem Generalnym powinna zostać w końcu kobieta.

Sama Pusić przyznaje, że możliwość kandydowania nie jest jej pomysłem, ale idea taka „przyszła spoza Chorwacji”. Pozytywnie wyraził się już o niej były prezydent Słowenii Danilo Türk.

Wśród ewentualnych kandydatek wymieniane są również Bułgarka Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kristalina Georgijeva oraz prezydent Litwy Dalia Grybauskaité.

Sekretarz Generalny ONZ wybierany jest przez Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa. Najpierw każde z państw członkowskich ma prawo zgłoszenia swojego kandydata. Kandydaci, którzy otrzymają poparcie w wysokości przynajmniej 9 głosów wszystkich członków RB poddawani zostają tzw. selekcji. Polega ona na rozważaniu poszczególnych kandydatur i wyłonieniu tej, która zostanie przedstawiona ZO.

Batalia na pewno będzie trudna i o końcowym rezultacie w sposób bardziej znaczący niż zwykle zadecydują względy polityczne. Należy mieć na uwadze, że każdemu ze stałych członków RB przysługuje prawo weta. Irina Bokova może liczyć na poparcie Rosji z uwagi na pewne osobiste powiązania z tym państwem, jednak problemy mogą wyniknąć ze strony USA (z uwagi na uznanie Palestyny przez UNESCO). Zważywszy na obecną sytuację na wschodzie Europy i stanowisko Litwy wobec konfliktu na Ukrainie, wydaje się że kandydatura pani prezydent Grybauskaité raczej nie dojdzie do skutku. W odróżnieniu od Litwy, Chorwacja starała się zachowywać równowagę wobec najbardziej zapalnych punktów w polityce międzynarodowej, jednak nie jest jeszcze znane oficjalne stanowisko Rosji, ani USA co do ewentualnej kandydatury Chorwatki.

Chorwackie media spekulują, że ostatnia wizyta Pusić w Ameryce Łacińskiej była już pierwszym etapem jej kampanii. Pani Minister miała lobbować na rzecz wyboru kandydata z Europy Środkowo-Wschodniej, a także sprawdzać poparcie dla swojej kandydatury.

Cały proces związany z wyborem Sekretarza Generalnego ONZ będzie miał miejsce w 2016 r. Nazwisko nowego „szefa” ONZ poznamy na jesieni przyszłego roku, a swoją funkcję obejmie on (ona) z dniem 1 stycznia 2017, zastępując pełniącego już drugą kadencję Koreańczyka Ban Ki-moona.

Źródło: jutarnji.hr; vecernji.hr

About Irena Szymanowska

KOMENTARZE