Home / Bałkany / BiH / CIA: Turcja była największym zwolennikiem interwencji zbrojnej w BiH
CIA - onlyhdwallpapers.com.

CIA: Turcja była największym zwolennikiem interwencji zbrojnej w BiH

Centralna Agencja Wywiadowcza kontynuuje publikację kiedyś tajnych dokumentów dotyczących wojny w Bośni i Hercegowinie.

W ostatnim dokumencie pt. „Pogląd Europy na użycie siły w Bośni i Hercegowinie” CIA publikuje dokument, który datuje na 10 sierpnia 1992 r.

„Podczas gdy niektóre rządy europejskie żądają natychmiastowej interwencji zbrojnej w Bośni i Hercegowinie, większość z nich jednak odrzuca użycie siły z powodu politycznych ograniczeń i trudności operacyjnych. Wierzymy, że większość rządów zachodniej Europy sprzeciwi się włączeniu wojsk lądowych”, napisano w jednej części dokumentu.

CIA dalej stwierdza, że doniesienia mediów o ofiarach cywilnych i obozach koncentracyjnych naciskają europejskie rządy, aby „coś zrobić” w BiH.

„Węgry, Bułgaria i oczywiście Turcja namawiaj kraje Europy Zachodniej, NATO i ONZ aby użyły sił zbrojnych w BiH w celu przyspieszenia dostarczenia pomocy i ustanowienia ugody pomiędzy stronami konfliktu. Dowództwo wojsk tureckich planuje ewentualne rozmieszczenie swoich wojsk w BiH, o ile Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecyduje o interwencji”, podaje CIA.

Dokument podaje również, że rządy w Budapeszcie i Sofii są gotowe do udzielenia wsparcia logistycznego operacji jeśli ONZ pozwoli na interwencję.

„W Budapeszcie są szczególnie zaniepokojeni ze względu na naciski na mniejszość węgierską w Wojwodinie a Sofia zaleca nie włączanie się w sprawę pozostałych krajów bałkańskich ze względu na „historyczne paranoje pomiędzy krajami w regionie”, zapisano w dokumencie CIA z 1992 r.

Oprócz tego, w tekście, wojnę w BiH porównuje się do tej w Wietnamie i Libanie, ze względu na trudny teren, brak możliwości ustalenia linii pomiędzy stronami konfliktu oraz słabą identyfikację wroga w terenie.

„Uważa się, że będzie potrzebne blisko 75 tys. żołnierzy oraz stała kontrola powietrzna, o ile chcemy stworzyć korytarz do Sarajewa. Najwięcej wątpliwości co do interwencji zbrojnej w BiH ma Wielka Brytania. Najwyżsi rangą wojskowi obawiają się ryzyka ofiar cywilnych. Londyn chce uniknąć konieczności włączania wojsk”, podaje tajny dokument.

Z drugiej strony Francuzi nie byli przekonani, że operacje wojskowe przeciwko Serbii rozwiążą kryzys. Dowództwo z Paryża było również zaniepokojone, że większe zaangażowanie wojsk europejskich mogłoby zagrozić bezpieczeństwu sił UNPROFOR i sił francuskich.

Włochy i Niemcy niechętnie chciały uczestniczyć w lądowej interwencji na Bałkanach ze względu za swoją rolę na Bałkanach podczas drugiej wojny światowej.

„Niemiecki Minister Spraw Zagranicznych Kinkel powiedział, że niemieckie wojska nie będą uczestniczyć we wspólnych działaniach wojennych w BiH z powodu ograniczeń historycznych i konstytucyjnych”, dodano w dokumencie CIA.

Brytyjski premier John Major oświadczył, że naloty powietrzne nie wystarczyłyby do rozwiązania konfliktu, podczas gdy Francuzi uważali, że będą zagrożeniem dla cywili.

„Turcja wywiera presję na sojuszników, aby uzyskać zgodę ONZ na naloty powietrzne, dzięki którym zniszczyłyby ciężką artylerię w BiH. Ankara dla tej operacji jest gotowa udostępnić swoje siły powietrzne”, napisano w dokumentach CIA, na których kiedyś był napis tajne i poufne.

Źródło: klix.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE