Home / Bałkany / Czarnogóra / CIA World Factbook: Największymi problemami Czarnogóry bezrobocie i zbyt powolny rozwój północy kraju
Podgorica - sehirler.net

CIA World Factbook: Największymi problemami Czarnogóry bezrobocie i zbyt powolny rozwój północy kraju

Kluczowymi problemami czarnogórskiej gospodarki pozostają bezrobocie i bardzo zróżnicowany poziom  rozwoju poszczególnych regionów, co szczególnie widoczne jest na północy kraju; przy czym źródła problemów należy upatrywać zarówno w gospodarce jak i polityce. CIA zaznacza także, iż Bruksela przy okazji rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do UE wezwała Czarnogórę do zintensyfikowania wysiłków skierowanych do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Gospodarka  Czarnogóry powoli przekształca się w rynkową, ale sektor państwowy dalej pozostaje zbyt duży i wymaga dalszych zmian instytucjonalnych, zauważają eksperci z amerykańskiej agencji CIA. W ramach profilu Czarnogóry w serwisie CIA World Factbook zaznaczono, że w dalszej mierze ekonomia kraju opiera się przede wszystkim na zagranicznych turystach oraz eksporcie metali kolorowych.

Specjaliści zauważają  także, iż przynoszące straty ogromne państwowe firmy, np. największy czarnogórski eksporter  Kombinat Aluminium w Podgoricy (KAP),  swoje funkcjonowanie wciąż opierają na państwowych dotacjach.

Globalny kryzys ekonomiczny miał bardzo negatywny wpływ na gospodarkę z powodu kryzysu kredytów hipotecznych i związanego z tym krachu na rynku nieruchomości oraz załamania eksportu aluminium. W celu przezwyciężenia kryzysu rząd w ub. podniósł stawkę podatku VAT z 17 do 19% oraz podatku dochodowego z 9 do 15% na dochody, które netto przekraczają kwotę 480 EUR, wstrzymał podwyżki emerytur oraz zamroził płace w sektorze publicznym.

CIA przypomina, że Czarnogóra swój system gospodarczy oddzieliła od Serbii jeszcze w czasach rządów Slobodana Miloševicia – już wtedy doszło do ustanowienia samodzielnego Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG) oraz wprowadzenia jako oficjalnej waluty marki niemieckiej, zastąpionej później przez  euro. Występując z luźnej unii z Serbią w 2006 r., kraj został członkiem kilku międzynarodowych instytucji finansowych, jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a w styczniu 2007 r. rozpoczął współpracę z Bankiem Światowym (The World Bank) oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MMF), a od grudnia 2011 r. należy do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Profil Czarnogóry w serwisie CIA World Factbook ostatni raz zaktualizowano w czerwcu br. i zawiera on również wiele innych informacji na temat polityki, wojskowości, geografii, demografii w Czarnogórze.

Źródło: vijesti.me, cia.gov

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE