Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Podpisano wstępne plany dotyczące budowy nowych autostrad

Serbia: Podpisano wstępne plany dotyczące budowy nowych autostrad

Minister rozwoju regionalnego i samorządów lokalnych, Verica Kalanović, wraz z Dmitarem Đuroviciem, dyrektorem przedsiębiorstwa Koridori Srbije, podpisali w piątek (28 grudnia) z Chińską Korporacją Budowy Dróg i Mostów (CRBC) wstępne plany dotyczące wybudowania dwóch autostrad w Serbii. Będą to: Korytarz Morawski (od Pojate do Preljiny) oraz autostrada łącząca Nowy Sad i Rumę. Łącznie, drogi będą liczyć około 140 km, a wartość prac wyniesie 642 mln EUR.

Projekt dotyczący autostrady Nowy Sad-Ruma jeszcze nie jest gotowy, ma powstać w 2013 r. Natomiast połowa niezbędnej dokumentacji projektu dotyczącej Korytarza Morawskiego, w tym także wywłaszczenie gruntów, jest już przygotowana. Ostateczna umowa w sprawie obu projektów ma zostać podpisana w styczniu.

Od Pojate do Preljiny ma zostać wybudowane 109,6 km sześciopasmowej autostrady. Prace na autostradzie z Nowego Sadu do Rumy mają objąć wybudowanie 27 km czteropasmowej trasy, włączając w to także tunel o długości 2,7 km przebiegający pod Frušką Gorą.

- Bez rozwoju infrastruktury drogowej nie ma mowy o rozwoju kraju – podkreśliła minister Kalanović, dodając jednocześnie, iż w centralnej Serbii, jak również pomiędzy Nowym Sadem i Rumą – którędy będzie przebiegała autostrada – mieszka około 900 tys. ludzi i prosperuje około 50 tys. małych oraz średnich firm.

Kalanović przedstawiła również, iż dodatkowe zadłużenie Serbii jest uprawnione, gdyż dzięki podjęciu współpracy z chińską korporacją i rozpoczęciu budowy, utworzone zostaną nowe miejsca pracy, poprawie ulegnie również standard życia mieszkańców.

Serbia współpracowała już z CRBC – firma ta buduje obecnie most łączący belgradzkie osiedla Zemun i Borčę. Chiński ambasador, Zhang Wanxue, podkreślił że relacje między dwoma państwami są coraz lepsze, a przyczyniły się do tego właśnie między innymi projekt budowy mostu na Dunaju oraz projekt modernizacji i budowy elektrowni cieplnej Kostolac. Dodał on również iż liczne chińskie firmy są zainteresowane pracą w Serbii, a chiński rząd popiera te działania.

Przewidywany okres budowy Korytarza Morawskiego ma wynosić 4 lata, natomiast autostrady Nowy Sad-Ruma – 30 miesięcy. Morawska trasa połączy Korytarz 10 z przyszłą autostradą prowadzącą z Belgradu do granicy z Czarnogórą (Korytarz 11).

Źródło: rtv.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE