Home / Kultura / Festiwale / „Ciało” Małgorzaty Szumowskiej na festiwalu w Belgradzie

„Ciało” Małgorzaty Szumowskiej na festiwalu w Belgradzie

Od 27 lutego odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy FEST w Belgradzie (Međunarodni filmski festiwal FEST). Dziś wieczorem odbędzie się tam premiera polskiego filmu „Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Obraz znalazł się w programie festiwalu, poza konkursem głównym.

Na stronie festiwalu pojawiły się informacje dotyczące filmu i reżyserki. – Szumowska to jedna z najbardziej cenionych reżyserów w Polsce – piszą organizatorzy.

Serbskie media piszą o filmie: „Szumowska wykorzystuje elementy czarnej komedii, aby opowiedzieć o bólu osób cierpiących po stracie bliskiej osoby. „Ciało” porusza kwestie strachu przed intymnością, a także pragnienie bliskości, samookaleczenie spowodowane psychicznym bólem i ucieczkę w ezoteryzm. To refleksja nad samotnością i konfliktem między racjonalizmem i wiarą, a także wiarą w nadprzyrodzony wszechświat”.

Festiwal Filmowy FEST w Belgradzie odbywa się od 1971 roku. Od początku jest zorientowany na kinematografię z całego świata. Stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w stolicy Serbii. Festiwal gościł twórców z różnych stron świata, pojawili się m.in. Marcello Mastroianni, Harvey Keitel, Liv Ullmann, Bernardo Bertolucci, Sofia Loren, Robert De Niro, Michelangelo Antonioni, Johnny Depp, Miloš Forman, Catherine Deneuve, Wim Wenders, Hanna Schygulla, Volker Schlöndorff, i inni. Do tej pory w wydarzeniu uczestniczyło około miliona widzów i 400 gości. Tegoroczny festiwal trwa od 27 lutego do 8 marca 2015.

źródła: tanjug.rs, fest.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE