Home / Bałkany / BiH / BiH: Ciężkie oskarżenia ze strony Domagoja Margeticia

BiH: Ciężkie oskarżenia ze strony Domagoja Margeticia

System bezpieczeństwa BiH jest w tej chwili zupełnie nieprzygotowany na wypadek ewentualnego ataku terrorystycznego – uważa członek Zespołu Ekspertów ds. Walki z Terroryzmem i Przestępczością Zorganizowaną Europy Południowo-Wschodniej, Domagoj Margetić.

– Chodzi o ekspansję ruchu wahabickiego powiązanego ze zorganizowanym kryminalnym półświatkiem, który z kolei kontrolowany jest przez albańską mafię mającą swą główną siedzibę w Kosowie – powiedział Margetić.

Według niego, wszystko to jest konsekwencją operacji prowadzonej przez przywództwo polityczne kosowskich Albańczyków „Dures”:

– Polega ona na integracji i koordynacji islamskich grup przestępczych na Bałkanach, a z drugiej strony jednoczeniu struktur religijnych na terenie Półwyspu. Za ideologiczne przywództwo grup terrorystycznych odpowiada islamska społeczność w Sarajewie na czele z Mustafą Cericiem – ogłosił Margetić, dodając, że telewizja i pozostałe media są wymierzone przeciwko BiH jako państwu trzech narodów.

– Jednym z przykładów jest sytuacja Chorwatów w Bośni i Hercegowinie, którzy nie mogą mieć własnych mediów ani nawet kanału telewizyjnego w ojczystym języku, a z drugiej strony są zmuszeni do płacenia abonamentu. Propagandowa machina wyniszcza wieloetniczność Bośni – powiedział Margetić, porównując to zjawisko do medialnej czystki etnicznej prowadzonej przez „polityczną wierchuszkę”.

Margetić oznajmił również, iż z zadowoleniem przyjął zarządzenie kierownictwa Radia i Telewizji Republiki Serbskiej, dzięki któremu mieszkańcy RS płacą jedynie za telewizję publiczną w rodzimym języku, przez co nie dochodzi do sytuacji, w której abonenci płaciliby – przykładowo – za antyserbską propagandę.

– Dlatego mam nadzieję, że i Chorwaci w BiH wkrótce uzyskają prawo dostępu do programów we własnym języku – dodał Margetić.

Tekst: vijesti.ba, tłum. i red. Zuzanna Głowacka

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE