Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Co dalej z EULEX-em?
eulex2

Co dalej z EULEX-em?

EULEX zostanie w Kosowie – tylko tyle wiadomo z dotychczasowych rozmów między przedstawicielami państw Unii Europejskiej, władzami Kosowa oraz przedstawicielami samej misji. Trwający mandat mija 14 czerwca 2014 roku, co stało się przyczyną do rozpoczęcia ustaleń dotyczących misji, a także spowodowało pojawienie się wielu spekulacji i przypuszczeń.

Europejscy dyplomaci biorący udział w konsultacjach donoszą, że misja co prawda zostanie przedłużona, lecz zmieni nieco swój kształt. – Misja prawdopodobnie zostanie nieco zredukowana, ale zobowiązanie prowadzenia dochodzeń w sprawach zbrodni wojennych pozostanie – wyznał jeden z dyplomatów.

Przekreśli to nadzieje władz Kosowa. Prisztińskie gazety od dawna pisały bowiem, że wraz z końcem mandatu zajdą pewne zmiany w funkcjonowaniu EULEX-u. Przypuszczano między innymi, że służby policyjne przestaną rozpatrywać wspomniane już sprawy dotyczące zbrodni wojennych. Miały one rzekomo przejść w ręce kosowskiego wymiaru sprawiedliwości, który według dyplomatów nie jest na to jeszcze gotowy, zwłaszcza, że część współpracowników premiera Hashima Thaçiego jest za takie zbrodnie sądzona.

Negocjacje kosowskich władz z przedstawicielami UE o restrukturyzacji EULEX-u mają rozpocząć się 20 stycznia. Póki co trwa przegląd dotychczasowej pracy misji i jej efektów. – Rewizja pokaże co dotychczas zostało zrobione, co nie, a co trzeba jeszcze zrobić – powiedziała Maja Kocijancic, rzeczniczka Catherine Ashton, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Do czerwca państwa UE wraz z władzami Kosowa mają czas na podjęcie decyzji o dalszym kształcie misji.

Źródła: tanjug.rs, novosti.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE