Home / Bałkany / Chorwacja / Co drugi młody Chorwat mieszka z rodzicami
ludzie - dnevnik.com.mk

Co drugi młody Chorwat mieszka z rodzicami

Chorwacja obok Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Grecji jest w czołówce państw europejskich pod względem… niechęci opuszczenia przez dzieci rodzinnego gniazda. Aż 62% mężczyzn i 39% kobiet w przedziale wiekowym 25-29 lat wciąż mieszka z rodzicami! Według badań co drugi mieszkaniec Chorwacji w wieku między 25 a 29 lat i co czwarty, w wieku 30-34 lata, nie wyprowadził się jeszcze z rodzinnego domu.

Dane opracowane przez Urząd Statystyczny na podstawie spisu mieszkańców z 2011 roku wykazują, że najdłużej w rodzinnym domu zostają osoby mieszkające w nadmorskich żupaniach, np. w Splicie prawie 57%, a w Gospiciu 44% osób w wieku między 25 a 30 wciąż mieszka z rodzicami pod jednym dachem. Największy odsetek dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami zanotowano w Primorsko-goranskiej żupanii, a blisko szczytu listy znajduje się również Rijeka. Najszybciej z rodzinnego domu wyprowadzają się dzieci z terenów żupanii znajdujących się w głębi lądu. Dodatkowo dane wskazują, że 40% Chorwatów całe życie spędza w miejscu urodzenia.

Wspólne mieszkanie z rodzicami jest potwierdzeniem silnych więzi rodzinnych w Chorwacji, ale nie bez wpływu na tę tendencję pozostaje wysoki wskaźnik bezrobocia oraz niskie zarobki. Często bez pomocy rodziny nie jest możliwe wynajęcie mieszkania i życie w Zagrzebiu. Z 3,6 mln mieszkańców starszych niż 15 lat zatrudnionych jest 41,4%. Najniższe bezrobocie zarejestrowano w miejscowościach Czabar, Krk, Buzet, Klanjec, Cres, Pazin, Novigrad, Hvar, Gospić i Krapina.

Najwięcej mężczyzn mieszka z rodzicami w Dalmacji – w Szybeniku 70% mężczyzn w wieku od 25 do 30 lat, a w Dubrowniku więcej niż 40%. Według danych 450 000 mieszkańców Chorwacji nie szuka pracy, ponieważ zajmują się domem. Wśród takich osób znajduje się aż 11 000 mężczyzn.

Źródło: tportal.hr, dnevnik.hr, tportal.hr, jutarniji.hr,

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE