Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Coca-Cola Hellenic kończy produkcję w dwóch fabrykach

Grecja: Coca-Cola Hellenic kończy produkcję w dwóch fabrykach

Coca-Cola Hellenic, drugie co do wielkości przedsiębiorstwo zakładów butelkowania Coca-Coli na świecie wstrzymuje produkcję w dwóch spośród swoich pięciu greckich oddziałów w ramach cięcia kosztów i zmagania się z recesją.

Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Atenach i jest aktywne w 27 państwach europejskich oraz w Nigerii. Produkcja z dwóch zamykanych punktów produkcyjnych w Salonikach i Patrze przeniesie się do pozostałych trzech – w Schimatari, Wolos oraz Iraklionie, zachowana zostanie jednak w tych dwóch miastach sieć dystrybucyjna, biura sprzedaży oraz pozostałe usługi.

Coca-Cola Hellenik jest największą co do wartości korporacją na greckim rynku. Restrukturyzacja jest wynikiem słabego popytu na rynkach w przeciągu minionych trzech lat, a zwłaszcza w Grecji, która obecnie wkracza w piąty rok głębokiej recesji i starań o odbudowę gospodarki.

Wolumen sprzedaży w Grecji, która jest jednym z największych rynków zbytu dla CCH, spadł w 2011 r. o 12%. Spadek popytu spowodowany był podwyżką VAT oraz obniżkami płac, które ograniczyły możliwości konsumentów.

Jak podaje dyrektor inwestycyjny firmy, Oya Gur, Samo przeniesienie produkcji ma spowodować zwolnienie i wysłanie na wcześniejszą emeryturę 30 prawocników, co było częścią planu restrukturyzacyjnego wprowadzanego także i poza Grecją.

W ubiegłym roku przychody CCH spadły o 27%, do poziomu 330 mln euro, a wolumen sprzedaży o 1% (sprzedano 2 miliardy jednostek pakowych).

Firma zapowiedziałą, że w tym roku zamierza kontynuować swoją politykę oszczędnościową, która będzie kosztowała 50 mln euro i od 2013 roku ma przynosić rocznie 35 mln euro zysku rocznie.

Tekst:  athensnews.gr, tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE