Home / Polityka / Cooper: Kwestia północy Kosowa powinna być rozwiązywana na wysokim szczeblu

Cooper: Kwestia północy Kosowa powinna być rozwiązywana na wysokim szczeblu

Kwestia północnego Kosowa powinna zostać rozwiązana na wysokim szczeblu, oświadczył przedstawiciel UE w dialogu Prisztina-Belgrad Robert Cooper.
– Nie wiem, czy kwestia północnej części Kosowa zostanie wspomniana w tym dialogu, ale uważam, że wkrótce będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem. Jak powiedziałem, wszystko co zrobiliśmy jest w pewien sposób związane z polityką, ale północ Kosowa jest o wiele bardziej kwestią polityczną, która nie może być traktowana jak inne. Nie wiem jednak w jaki sposób zostanie ona rozstrzygnięta – oznajmił Cooper.
Według niego, jeżeli Serbia rozpisze wybory w Kosowie, nie stworzy to dobrej atmosfery potrzebnej do osiągnięcia nowych porozumień.
Cooper podkreślił, że pomimo diametralnie różnych stanowisk obu stron wobec statusu Kosowa, w ubiegłym roku negocjacje doprowadziły do siedmiu umów, które ułatwią życie mieszkańcom i przyczynią się do poprawy współpracy regionalnej.
Wznowienia rozmów można spodziewać się po wyborach w Serbii. Jednymi z kluczowych zagadnień będą telekomunikacja i energetyka, od których zależeć będzie „zielone światło” dla Belgradu do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

Źródło: beta.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE