Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Coraz bardziej napięte relacje na linii Belgrad-Wilno

Coraz bardziej napięte relacje na linii Belgrad-Wilno

Autorka: Anna Kasprzak

Niniejszy artykuł jest nawiązaniem do mojej analizy „(Nie)dyplomatyczna gra szefa serbskiej dyplomacji” z 13 lutego br. Przytaczane przeze mnie wypowiedzi serbskich dyplomatów ukazały się w dzienniku „Danas” z zaznaczeniem ich anonimowości.

Według źródeł zbliżonych do Brukseli, litewski MSZ zwiększa naciski, aby Rada Europejska sumiennie i bez taryfy ulgowej rozliczyła Serbię z procesu wypełniania warunków postawionych jej na drodze ku uzyskaniu statusu kandydata do UE. Tłem działań Wilna jest rywalizacja z Belgradem o fotel przewodniczącego tegorocznej sesji ZO NZ.
Agencja France Presse podaje, że litewska dyplomacja rozważa możliwość zgłoszenia weta wobec serbskiej kandydatury. Cytuje ponadto rzeczniczkę prasową litewskiego MSZ Margaritę Butkiene, która wyraża żal, że do tej pory żaden z unijnych warunków postawionych na grudniowym szczycie Rady Europejskiej nie został przez Serbię wypełniony.
Stanowisko litewskiego MSZ serbscy dyplomaci nazwali „polityczną bezczelnością”, argumentując – przyznajmy, że dość naiwnie – iż Wilno „łączy dwie kwestie zasadniczo niepowiązane ze sobą w praktyce międzynarodowej, co do których istnieją osobne, różne kryteria”. Na tych słowach jednak nie poprzestają: „Jeśli Berlin uzna postępy w dialogu, który prowadzimy z Prisztiną, jakiekolwiek naciski Litwy będą bezsensowne, a Bruksela i państwa członkowskie dadzą jej do zrozumienia, że tak brudna gra nie przejdzie”. Nie brak również wypowiedzi nt. głosowania nad kandydatem na oenzetowskie stanowisko: „Litwa w tym starciu poniesie całkowitą porażkę. W tym momencie za Serbią stoi co najmniej dwie trzecie członków ONZ, a do głosowania w maju lub na początku czerwca oczekujemy poparcia trzech czwartych państw członkowskich”. Najbardziej jednak zaskakuje podsumowanie anonimowych serbskich dyplomatów o planowanej „zemście” szefa MSZ Serbii Vuka Jeremicia na Litwie: „Litwa planuje kandydować w 2013 r. na niestałego członka RB NZ. Z łatwością możemy ją zablokować jeśli tylko będziemy chcieli”.
Serbska dyplomacja próbuje nadspodziewanie dużo dla siebie „ustrzelić”. Może się skończyć na tym, że strzeli sobie po prostu w kolano.

 

About Katarzyna Ingram