Home / Bałkany / Grecja / Coraz bliżej święta!
statek

Coraz bliżej święta!

Od dwóch lat Ateny nie witają już Bożego Narodzenia choinką. Od wtorkowego wieczoru, tak samo jak przed rokiem, rychłe nadejście świąt zapowiada ustawiony na placu Sindagma podświetlany i przystrojony lampionami żaglowiec. Wprawdzie gęsty śnieg z deszczem oraz przejmujący chłód zniechęciły wielu ateńczyków do wyjścia tego dnia z domów, ale kilka minut po dziewiętnastej burmistrz Jorgos Kaminis dał znak do włączenia iluminacji. Niestety, z powodu złych warunków atmosferycznych trzeba było odwołać koncert, mający towarzyszyć ceremonii.

- Na złość pogodzie – powiedział Kaminis do tych, którzy jednak zdecydowali się przybyć – zgromadziliśmy się tutaj, aby zainaugurować świąteczną iluminację. Niech ten statek wyprowadzi nas na spokojniejsze i czystsze wody. Obyśmy mieli w tym roku śnieżne Boże Narodzenie. Ratusz i jego pracownicy zawsze pozostają do państwa dyspozycji. Życzę wszystkim wesołych świąt!

Statek, który symbolizuje tradycję kraju żeglarzy, zajmuje zwykle centralne miejsce na świątecznym stole w Grecji. Burmistrz przypomniał, że na greckich wyspach małe dzieci chodzą w czasie świąt od domu do domu, śpiewając kolędy i trzymając w dłoniach małe, ozdobne okręciki.

Świąteczne obchody w Atenach potrwają do 5 stycznia. W tym czasie, oprócz iluminacji, mieszkańców czekają również inne atrakcje. Około stu pięćdziesięciu artystów, głównie piosenkarzy i muzyków, będzie występować w różnych miejscach publicznych – począwszy od stacji metra, poprzez biblioteki i place zabaw, aż po domy spokojnej starości – aby nieść dobrą nowinę, że święta łączą wszystkich ludzi, niezależnie od wieku czy koloru skóry.

źródła: tovima.gr, tanea.gr, ethnos.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE