Wyniki badań dotyczących nauczania języka serbskiego poza granicami kraju wykazały, że w ostatnich latach spadła liczba uniwersytetów mających w swoich programach tego typu kursy. Badania były przeprowadzane w ramach trwającego już 3 lata projektu TEMPUS, który zajmuje się reformą nauczania języków obcych w Serbii.
Obecnie języka serbskiego w ramach osobnych pięcioletnich studiów można się uczyć jedynie na 12 europejskich uniwersytetach. Ostatnimi czasy lektoraty zostały wygaszone m. in. Sidney, Kolonii, Salzburgu, Grenadzie. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się z jednej strony spadek liczby studentów, z drugiej zaś niewystarczającą ilość wykładowców, przez co w miejsce serbskiego otwierane są kursy chorwackiego lub bośniackiego.
Odwrotną tendencję można natomiast zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest coraz więcej chętnych do nauki serbskiego. Jednak na tamtejszych uniwersytetach takie kursy oferowane są w ramach połączonych programów uczących serbskiego, chorwackiego i bośniackiego. Pozytywnym przykładem jest także otwarcie studiów języka serbskiego w Seulu oraz w Bratysławie, gdzie reaktywowano je po 22 latach.
Przeprowadzone badania dowodzą jednak, że konieczne jest wypracowanie programu działań koncentrujących się na poprawie jakości nauczania języka serbskiego za granicą.
Źródła: politika.rs, b92.rs