Home / Bałkany / Serbia / Coraz mniej „niewidzialnych” Romów
REZULTATI U RESAVANJU PROBLEMA ROMA KOJI NEMAJU LICNA DOKUMENTA

Coraz mniej „niewidzialnych” Romów

W Serbii liczba obywateli bez jakichkolwiek dokumentów tożsamości stale się zmniejsza, jednak ta kwestia wciąż dotyczy sporej ilości Romów. Problem z „prawnie niewidzialnymi” obywatelami ma zostać rozwiązany do 2015 roku.

Sekretarz Stanu z Ministerstwa Sprawiedliwości, Gordana Stamenić, podała, że od 2009 roku prawie 21 tysięcy Romów zostało wpisanych do ksiąg stanu cywilnego. Jest to efekt projektu mającego na celu rozwiązanie problemu osób, które są pod względem prawnym „niewidzialne”. Stamenić twierdzi, że jest to zasługa wprowadzenia w 2009 roku ustawy o księgach stanu cywilnego, a także nowelizacja w 2012 roku ustawy o postępowaniu pozasądowym, które znacznie uprościły procedurę i ułatwiły (głównie) Romom wpisanie się do rejestru i zdobycie dokumentów. Wniosek o wpis do ksiąg może złożyć nie tylko sam zainteresowany, ale także Centrum Pomocy Społecznej. Ustawy uwzględniają także dzieci bez opiekunów prawnych oraz osoby, które nie znają swojej daty urodzenia.

Do poprawy sytuacji osób bez dokumentów przyczyniło się też porozumienie z roku 2012 między Wysokim Komisarzem NZ ds. Uchodźców, Ministerstwem Sprawiedliwości i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na mocy tego porozumienia organizowane są szkolenia dla sędziów, urzędników, policjantów i pracowników socjalnych. Prowadzone są też wizyty w romskich osiedlach oraz próby identyfikowania dzieci w placówkach wychowawczych. Serbia jest pierwszym państwem na Bałkanach Zachodnich, która podpisała tego rodzaju porozumienie.

Według danych Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Eduardo Arboledy,  prawie 7% Romów w Serbii nie posiada żadnych dokumentów.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, rtv.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE