Home / Bałkany / Bułgaria / Coraz więcej firm inwestuje w Bułgarii

Coraz więcej firm inwestuje w Bułgarii

capital.bg

Bułgarska Agencja ds. Inwestycji (BIA) od siedmiu lat organizuje konkurs, którego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej znaczące projekty inwestycyjne zrealizowane w Bułgarii. Ośmioro zdobywców tytułu „Inwestora Roku” za ubiegłoroczne przedsięwzięcia zostało ogłoszonych we wtorek. Odbyła się uroczysta gala z udziałem Prezydenta Bułgarii, Rosena Plewneliewa, na której wręczono nagrody zwycięzcom.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w Europie, przedsiębiorstwa nadal chcą inwestować w przemysł bułgarski. W tegorocznej edycji konkursu przyznano 8 nagród, zaś za rok 2011 wyróżniono jedynie 5 projektów inwestycyjnych.

– Mimo zauważalnych zmian charakteru samych inwestycji, z roku na rok przyznawanych jest coraz więcej nagród ze względu na ciągle rosnącą liczbę interesujących projektów. – skomentował dyrektor wykonawczy Bułgarskiej Agencji ds. Inwestycji, Borisław Stefanow.

 

Za projekty inwestycyjne zrealizowane w roku 2012 uhonorowane zostały następujące przedsiębiorstwa:

1. Litex Motors

Dzięki firmie Litex Motors i współudziałowcy, Great Wall Motors, po 16-letniej przerwie Bułgaria znalazła się znów na mapie europejskich producentów samochodów. W okolicy Bachowicy w okręgu Łowecz powstał zakład produkcyjny – inwestycja o wartości 22 mln EUR, zapewniająca 125 miejsc pracy. Jest to przy tym dopiero realizacja pierwszego etapu z planowanych przez Litex Motors  przedsięwzięć na terenie Bułgarii.

2. ALC Bulgaria

Fabryka Automotive Leather Company Bulgaria znajduje się w miejscowości Musaczewo pod Sofią. Tutaj produkowana jest skórzana tapicerka, zatrudnionych jest ponad 500 osób. Pracują na sprzęcie wartym ponad 4 mln EUR. Po pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie dostaw dla brytyjskiego Minicooper, spółka planuje w tym roku podwoić swoje moce produkcyjne. Według oczekiwań ALC, pierwszy rok działalności w Bułgarii przyniesie 30 mln EUR dochodów przy wykorzystaniu 50% mocy produkcyjnych. Za 5 lat spółka planuje potrojenie obrotów.

3. Ingram Micro

Jeden z największych dostawców systemów i technologii w świecie, Ingram Micro zapewnił 120 nowych miejsc pracy Centrum Usług Wspólnych w Sofii. Przeniesienie do Bułgarii zostało poprzedzone zamknięciem oddziałów w Belgii i Francji, choć bez oficjalnego potwierdzenia związku pomiędzy dwoma restrukturyzacji. Firma Ingram Micro powstała w 1979 roku i ma biura na całym świecie. Jest to jeden z największych na świecie koncernów – znalazł się w rankingu Fortune 500.

4. Reichle & de-Massari

Zakład produkujący złącza światłowodowe Reichle & De-Massari to pierwszy szwajcarski projekt inwestycyjny high-tech w Bułgarii. Firma została otwarta w Sofii zeszłej jesieni i do tej pory zainwestowała ponad 7 mln EUR w zakup nowego sprzętu i budynku w dzielnicy Chadżi Dimityr. Obecnie zatrudnia ponad 110 osób i posiada plany zwiększenia ich liczby do 150 w tym roku. Pracownicy przechodzą szkolenia w Szwajcarii. Oprócz działalności czysto produkcyjnej, obiekt posiada także centrum badań i rozwoju (R&D). Firma planuje zainwestować kolejne 4,5 mln EUR i znaleźć 80 nowych pracowników w połowie 2015.

5. Pentax Medical Bulgaria

Japońska firma Life Care Pentax wybrała Bułgarię spośród sześciu państw Europy Środkowej i Wschodniej pod inwestycję w centrum serwisowe specjalizujące się w naprawie sprzętu medycznego. Baza znajduje się w budynku na wynajem w Płowdiwie i ma powierzchnię 1800 metrów kwadratowych. W sam sprzęt zainwestowano około 2 mln EUR. Firma rozpoczęła działalność w Bułgarii poprzez swoją spółkę zależną Pentax Medical Bulgaria. W płowdiwskim centrum serwisowane są aparaty endoskopowe dostarczane z Niemiec. Między czerwcem a grudniem minionego roku liczba naprawionych urządzeń skoczyła z 20 do 200. Zatrudniani inżynierowie przechodzą kilka poziomów szkolenia, zaś cały cykl przygotowania specjalisty trwa około roku. Firma zatrudnia obecnie 50 osób.

6. Prestige 96

Spółka, która rozpoczęła działalność jako mała firma handlowa i stała się największym producentem słodyczy, jest obecnie także kluczowym inwestorem po otwarciu nowej fabryki w Wielkim Tarnowie. Projekt inwestycyjny szacuje na ponad 15 mln EUR. Zapewnił 100 nowych miejsc pracy, co zwiększyło ogólną liczbę pracowników Prestige 96 do około 600 osób.

7. Biovet

Biovet, producent leków weterynaryjnych w ubiegłym roku wybudował nową fabrykę. Znajduje się on w miejscowości Razgrad, gdzie już wcześniej znajdowały się zakłady produkcyjne Biovetu. W nowy obiekt zainwestowano ponad 30 mln EUR i zatrudniono 220 osób. Ponad połowa inwestycji jest finansowana z funduszy własnych, reszta jest pożyczką z Citibank Sofia. Cała produkcja z nowego zakładu jest eksportowana, gdyż tradycyjne rynki Biovet to Europa i Ameryka Północna. Jest to jedyna bułgarska spółka publiczna pośród ośmiorga zwycięzców.

8. SofiaMed

Szpital SofiaMed jest największą prywatną inwestycją w dziedzinie opieki zdrowotnej w ciągu ostatnich 20 lat. W 2012 roku firma zainwestowała ponad 20 mln EUR w budowę nowoczesnego i profesjonalnie wyposażonego szpitala, który zatrudnia 380 osób personelu medycznego i pracowników administracji. Placówka medyczna i funkcjonująca przy nim klinika diagnostyczno-konsultacyjna mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Klinika otrzymała najwyższy, trzeci poziom referencyjności przyznany przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Wzrost inwestycji pokazują także dane BNB (Narodowego Banku Bułgarskiego). W 2010 roku ich wartość wynosiła 1 mld EUR, w 2011 wzrosła do 1,7 mld EUR, a w ubiegłym roku zwiększyła się o kolejne 250 mln EUR.

– Sukces jest oparty na odpowiednim planowaniu, rozważnych wydatkach i oczywiście efektywności oraz konkurencyjności. Przepisy te obowiązują zarówno w polityce, jak i w biznesie. – powiedział Prezydent Rosen Plewnelijew na ceremonii wręczenia tytułów „Inwestorów Roku”.

Źródło: capital.bgregal.bg, focus-news.net, investbg.government.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE