Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Coraz więcej Greków szuka pracy za granicą

Coraz więcej Greków szuka pracy za granicą

grecyszukajapracyzagranicą-ekathimerini.com

 

Z ankiety przeprowadzonej przez firmę Adecco wynika, że prawie połowa Greków (49%) zdolnych do pracy poszukuje jej za granicą.

Ankieta została przeprowadzona wśród 400 osób, z których: 39% to bezrobotni, 48% pracuje na pełen etat a 13% na ½ etatu. U 30% ankietowanych przynajmniej jeden z członków rodziny również poszukuje posady w innym kraju.

We wrześniu 2012 r. bezrobocie w Grecji osiągnęło rekordowy poziom 26%. Pogłębiający się kryzys został zaostrzony poprzez cięcia wydatków oraz wzrost podatku nałożonego w celu zmniejszenia deficytu. W 2013 r. przewidywane jest „skurczenie” się gospodarki o 4,5% oraz dalszy wzrost bezrobocia.

70% ankietowanych chciałoby pracować w „rozwiniętych” krajach UE, takich jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. 45% gotowych jest przenieść się do USA lub Australii a 12% szuka posad na Bliskim Wschodzie.

Główną przyczyną poszukiwania posady poza granicami są problemy związane z wejściem na grecki rynek pracy (36%) oraz brak perspektyw z powodu panującej recesji (29%)

Tekst: ekathimerini.com

 

 

About Anna Snopek

KOMENTARZE