Home / Społeczeństwo / Coraz więcej Macedończyków z wyższym wykształceniem poza granicami kraju

Coraz więcej Macedończyków z wyższym wykształceniem poza granicami kraju

patnici - idividi

W ciągu ostatnich dwudziestu lat w Macedonii nasila się zjawisko emigracji intelektualnej. Prawie 30% osób z wyższym wykształceniem już mieszka poza granicami kraju, a 85% deklaruje, że widzi swoją przyszłość na emigracji.

Z powodu tych alarmujących danych Ministerstwo Edukacji i Nauki stworzyło projekt strategii zmniejszenia drenażu mózgów 2013-2020. Dokument ten znajduje się na stronie internetowej ministerstwa i niedawno został zaprezentowany na Wydziale Technologii i Metalurgii.

Konsultant Gligor Stojkov mówi, że młodych ludzi do emigracji skłaniają większe zarobki, lepsze warunki pracy i lepiej zorganizowane środowisko. Uciekają z Macedonii z powodu niskich płac, niestabilności gospodarczej kraju i niewielkich możliwości rozwoju kariery zawodowej.

– Ta strategia powinna zarówno stanowić dobrą podstawę do zmniejszenia odpływu pracowników, jak i pomoc w rozwoju gospodarki Macedonii – dodaje minister Pancze Kralev.

Źródła: novamakedonija.com.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE