Home / Bałkany / Macedonia / Coraz więcej turystów odwiedza Macedonię

Coraz więcej turystów odwiedza Macedonię

Chociaż Macedonia nie posiada morza, ma wiele innych atrakcyjnych turystycznie zakątków, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Wzmożony ruch turystyczny można zaobserwować gołym okiem w najbardziej popularnych miastach i regionach.

Wskazują na to również dane statystyczne GUS ogłoszone 15 sierpnia br. W czerwcu odnotowano przyjazd 63 216 gości, którzy zrealizowali 163 278 noclegów. Liczba odwiedzających w stosunku do czerwca 2011 roku zwiększyła się o 14,3%, a liczba noclegów o 14,1%. Ilość turystów krajowych zwiększyła się o 8,3%, a zagranicznych o 18,1%, natomiast liczba noclegów zrealizowanych przez gości krajowych wzrosła o 6,3%, a przez zagranicznych o 20,7%.

Można zaobserwować większe zainteresowanie stolicą Macedonii. W przeszłości Skopje nie było uznawane za specjalnie interesujące turystycznie, ale podjęte inwestycje, projekty oraz działania promocyjne zrobiły swoje i w tej chwili jest coraz chętniej odwiedzane. Widoczna zmiana zaszła w przeciągu ostatnich dwóch lat, w ciągu których Skopje pojawiło się na mapie atrakcyjnych turystycznie miejsc. Wystarczy przespacerować się uliczkami w centrum lub przejść wzdłuż Starej Czarsziji, aby zaobserwować, że Skopje stało się punktem programu zwiedzania dla większości przyjeżdżających turystów. Chcą zobaczyć nie tylko starą część miasta, ale także  nowopowstałe budowle, pomniki, fontanny, chcą odbyć przejażdżkę otwartym autokarem, z pokładu którego mogą obejrzeć wszystkie godne uwagi miejsca, a w kilku sklepikach z pamiątkami mogą zaopatrzyć się w wykonywane lokalnie grafiki i inne upominki.

Źródło: kurir.mk, time.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE