Home / Polityka / Croatia Summit w Dubrowniku a kwestia bośniacka

Croatia Summit w Dubrowniku a kwestia bośniacka

Autorka: Ewa Janas

 

W dniach 6 – 7 lipca po raz siódmy odbyła się międzynarodowa konferencja premierów i ministrów spraw zagranicznych oraz innych gości z Europy, Ameryki Północnej i państw basenu Morza Śródziemnego – „Croatia Summit 2012 – State Building and the EU Experience” („Izgradnja države i EU iskustvo”) w Dubrowniku. W każdym roku tematyka spotkań jest podobna: aspekty polityczne, ekonomiczne i dotyczące bezpieczeństwa i możliwości budowania stabilnego i dobrze prosperującego regionu Europy Środkowo -Wschodniej i regionów sąsiedzkich. W tym roku, dodatkowo, szczególny nacisk został położony na budowanie instytucji w sektorach rządowym i pozarządowym.

Wśród gości reprezentujących Bośnię i Hercegowinę znaleźli się m.in.: Vjekoslav Bevanda (premier BiH) i Zlatko Lagumdžija (Minister Spraw Zagranicznych BiH).

Wśród wielu spotkań i rozmów tej konferencji, z punktu widzenia Bośni i Hercegowiny na uwagę zasługują spotkanie V. Bevandy i Minister ds. Integracji Europejskiej Irlandii, Lucindom Creighton. Ze względu na to, iż Irlandia w 2013r. będzie sprawować prezydencję w UE, rozmowy w dużej mierze dotyczyły przyszłej akcesji BiH do UE. Bevanda zapoznał minister z osiągnięciami państwa w kwestiach związanych z UE oraz wynikami spotkania wysokiego szczebla, które odbyło się w Brukseli pod koniec czerwca. Jak podkreśliła minister, wysiłki BiH zostały docenione. Podkreśliła, że  szczególnie ważny jest fakt, iż wszystkie państwa Półwyspu Bałkańskiego uznały członkostwo w UE jako priorytet.

Poza tym doszło do spotkań z asystentem sekretarz stanu USA ds. azjatyckich i euroazjatyckich – Philipem Gordonem. Z. Lagumdžija spotkał się też z premierem Chorwacji, Zoranem Milanoviciem oraz Ministrami Spraw Zagranicznych: Macedonii, Słowacji, Maroka i przewodniczącym Partii Demokratycznej Serbii, Borisem Tadiciem.

Z. Lagumdžija powiedział, że w ciągu 2 – 3 tygodni zostanie zakończony proces formowania władzy w BiH. Uczestnicząc w panelu dyskusyjnym „ Perspektywa UE jako siła napędowa zmian społecznych i politycznych”, podkreślał że współpraca regionalna jest najważniejszym środkiem w procesie spełniania warunków przedakcesyjnych i że jako taka stanowi priorytet na polityczno – gospodarczej liście BiH. W kontekście polityki regionalnej znaczące było  z pewnością spotkanie z premierem Milanoviciem, podczas którego poruszono kwestie budowy mostu na Sawie, przejść granicznych Ploče i Neum.

Ocenia się, że stosunki bośniacko – chorwackie znacznie się poprawiły, w każdym aspekcie. Nie do końca jednak wiadomo, czy BiH będzie wystarczająco stabilnym partnerem, bo  obecna sytuacja polityczna w BiH niekoniecznie oznacza trudny początek dobrego.

Program konferencji

źródła: dnevniavaz.ba, mfa.hr, mvep.hr, mfa.ba, osblobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE