Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 10 mln EUR na odnowę trasy Vrbnica-Bar

Czarnogóra: 10 mln EUR na odnowę trasy Vrbnica-Bar

Według oficjalnych informacji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił 10 milionów EUR kredytu na kapitalny remont i naprawę trasy Vrbnica-Bar. Umowa o pożyczce zostanie podpisana na początku października tego roku, a główne prace zaplanowane są na lata 2013 – 2014

– Pożyczka w wysokości dziesięciu milionów EUR na którą rząd Czarnogóry udzielił gwarancji  spółce Infrastruktura Kolejowa Czarnogóry (Željeznička infrastruktura Crne Gore AD), wykorzystana będzie do generalnego remontu i naprawy trasy Vrbnica-Bar. Kredyt zostanie wykorzystany na renowację górnej części trasy na odcinku od Kolašina do Kosa, a także bocznic stacyjnych na skrzyżowaniu Kos. Szacowana wartość prac to 5 mln EUR.  Naprawionych zostanie także pięć tuneli (187, 190, 193, 205 i 206) na odcinku trasy Kos-Trebješica-Lutovo, co ma kosztować 4 mln EUR. Przewidziano również prace hydrotechniczne w przepustach i na mostach, które obejmują renowację konstrukcji trzech przepustów i regulację przepływu wody w czterech mostach. Szacunkowa wartość tych prac to 500 tys. EUR. Przygotowanie dokumentacji projektowej odnowienia 18 tuneli na trasie Vrbnica-Bar wynosi 450 tys EUR, natomiast weryfikacja techniczna projektu przebudowy tychże wynosi około 50 tys EUR – wynika z informacji podanych przez Infrastrukturę Kolejową Czarnogóry.

Zgodnie z informacjami kredyt będzie realizowany od 2012 do 2016 roku.

– W przebudowę trasy Vrbnica-Bar, remont i elektryfikację trasy Nikšić-Podgorica w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowano 174,5 mln EUR. Fundusze na ten cel pochodziły z budżetu państwa i kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odnowy i Rozwoju,  Czeskiego Banku Eksportowego, jak również większości programów Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) – dodano w oświadczeniu.

Źródło: pobjeda.me, zicg.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE