Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra 10 pozycji wyżej w rankingu Banku Światowego Doing Business

Czarnogóra 10 pozycji wyżej w rankingu Banku Światowego Doing Business

W rankingu pod uwagę wzięto 183 kraje, Czarnogóra zajęła 56. miejsce (Polska zajmuje 62. lokatę, wynik gorszy o trzy pozycje od poprzedniego). Postęp Czarnogóry spowodowany jest głównie wprowadzeniem reform ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, płacenie podatków dla przedsiębiorców oraz reformy o ogłoszeniu upadłości firmy.

Czarnogóra zajmuje 47. miejsce pod względem łatwości zakładania firmy, co wymaga dopełnienia 6 procedur i trwa około 10 dni (Polska zajmuje  126. pozycję, liczba procedur jest taka sama jak w Czarnogórze natomiast zajmuje to więcej czasu, bo aż 32 dni).

Najgorsze, bo aż 173. miejsce Czarnogóra zajmuje w kategorii dotyczącej prawa budowlanego. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy przejść pomyślnie 17 procedur co zajmuje 267 dni (Polska plasuje się na 160 miejscu mimo tego, że zebranie 30 pozwoleń na budowę zabiera tu przedsiębiorcy nawet 301 dni).

Jeśli chodzi o podłączenie energii, Czarnogóra osiągnęła 7. miejsce – potrzebne do tego jest spełnienie 5 procedur oraz 71 dni (podczas gdy Polska jest dopiero na 64. miejscu).

W porównaniu do krajów regionu Czarnogóra osiągnęła bardzo dobry wynik. Najlepszymi krajami z regionu w rankingu Doing Business są Słowenia (37. miejsce) i Macedonia (22. miejsce). Daleko za Czarnogórą jest natomiast Chorwacja (80. miejsce), Albania (82. miejsce), Serbia (91. miejsce), Kosowo (117. miejsce) oraz Bośnia i Hercegowina (125. miejsce).

Liderami tegorocznej listy są  tak samo, jak rok temu Singapur, Hongkong i Chiny, Nowa Zelandia oraz Stany Zjednoczone  i Dania. Największego skoku na liście dokonało Maroko (21 miejsc do przodu).

Raport przygotowywany jest od 6 lat. Analitycy Banku Światowego i Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) sprawdzali postęp w reformach gospodarczych w okresie od czerwca 2010 do  maja 2011. W tym roku szczególny nacisk położono na warunki rozpoczynania działalności gospodarczej, warunki ogłaszania upadłości firmy i utrudnienia w handlu zagranicznym, które dla większości krajów są bardzo ważnymi kwestiami dla działalności w czasach bardzo trudnych dla gospodarki.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE