Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 11 – 17 czerwca 2012 r.

Czarnogóra: 11 – 17 czerwca 2012 r.

 

17 czerwca 2012

Przedstawiciele izb gospodarczych z regionu w Zagrzebiu

W Zagrzebiu odbyło się spotkanie przedstawicieli izb gospodarczych z krajów regionu. W czasie spotkania Chorwacja zaoferowała izbom z państw sąsiednich swoje bogate doświadczenie, które zdobyła w procesie negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Przedstawiciele izb z krajów byłej Jugosławii, w tym także Czarnogóry, rozmawiali w Zagrzebiu o pogłębieniu współpracy regionalnej w kontekście wejścia Chorwacji do UE i jego pozytywnego i negatywnego wpływu na sytuację na Bałkanach. (pkcg.org)

 

16 czerwca 2012

Ubezpieczyciele członkami CoB

Negocjacje Czarnogóry dotyczącego pełnego członkostwa w Radzie Biur (CoB) to jeden z pierwszych sukcesów branży z tego regionu, która uplasowała się między rozwiniętymi gospodarczo krajami Unii Europejskiej – mówi dyrektor wykonawczy czarnogórskiego Narodowego Biura Ubezpieczycieli (NBOCG), Boris Šaban. Podczas 3-letnich rozmów przedstawicielom Czarnogóry udało się wynegocjować pełne członkostwo bez 10-letniego okresu monitoringu, kiedy to państwo ma status członka stowarzyszonego bez prawa głosu. NBOCG po raz pierwszy uczestniczyło w tym roku w posiedzeniu Parlamentu CoB, zwanego inaczej międzynarodowym systemem zielonej karty. Uczestnictwo w CoB daje członkom możliwość wymiany doświadczeń i omówienia aktualnej problematyki związanej z międzynarodowymi ubezpieczeniami. (cobx.org)

 

15 czerwca 2012

Grupa Atlas zainteresowana eksploatacją rud w Albanii

Przedstawiciele firmy „Atlas grupa” ogłosili, że są zainteresowani współpracą z brytyjską kompanią Metalloyd przy eksploatacji rud na terenie Albanii. Prezes Atlasu Duško Knežević rozmawiał już z albańskimi władzami o możliwości otrzymania koncesji. Czarnogórska firma bierze pod uwagę otwarcie dwóch placówek – w Szkodrze i Tiranie. Metalloyd to jeden z największych dostawców stali, a także potężny inwestor w kopalnie na całym świecie. (gradjevinarstvo.rs)

 

14 czerwca 2012

Współpraca gospodarcza Czarnogóry i Malty

W minionym tygodniu delegacja Czarnogóry, której przewodził prezydent Filip Vujanović, przebywała z oficjalną wizytą na Malcie. Celem wyjazdu było przedstawienie gospodarczego, inwestycyjnego i handlowego potencjału kraju, a także pogłębienie współpracy politycznej i biznesowej. Dotychczasowe stosunki dwóch państw cechują niewykorzystane możliwości i brak informacji. Malta słynie z systemu edukacji, który podąża za przemianami ekonomicznymi, więc osobna uwaga zostanie poświęcona wymianie doświadczeń w tej dziedzinie. Wizyta jest rezultatem działań wynikających z porozumienia, które izby gospodarcze Czarnogóry i Malty podpisały przed dwoma laty. W ramach współpracy zorganizowano także po raz trzeci Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyli czarnogórscy i maltańscy biznesmeni. Na spotkaniu omawiano możliwe obszary współpracy – turystykę zimową (inwestycje na północy Czarnogóry), usługi portowe (kiedy Luka Bar stanie się specjalną strefą ekonomiczną) i energetykę (w związku z połączeniem Czarnogóry z Włochami za pomocą podwodnego kabla) – mówił przewodniczący czarnogórskiej Izby Gospodarczej Velimir Mijušković. (pobjeda.me)

 

13 czerwca 2012

Powołanie regionalnego domu aukcyjnego z siedzibą w Czarnogórze

Podpisano umowę o wyznaczeniu grupy roboczej do spraw założenia Biuro Koordynacji Aukcji w Europie Południowo-Wschodniej (SEE CAO) – regionalnego domu aukcyjnego z siedzibą w Czarnogórze. Minister gospodarki Vladimir Kavarić podkreślał znaczenie tego dokumentu, który śle potencjalnym inwestorom jasną wiadomość o stabilnej sytuacji w Czarnogórze. Sygnatariuszami aktu są przedstawiciele 10 operatorów systemu przesyłu energii elektrycznej w tej części Europy. To pierwszy tego typu projekt, zakrojony na szeroką skalę, który ma na celu stworzenie wspólnej przestrzeni rozdziału objętości przesyłowych w regionie. Koszt inwestycji to 1,2 mln EUR. Zadaniem grupy roboczej będzie poczynienie w ciągu najbliższego roku wszelkich niezbędnych przygotowań. Operatorzy muszą w tym czasie wypracować także wspólne zasady funkcjonowania. Projekt przyniesie korzyść nie tylko Czarnogórze, ale również pozostałym krajom regionu, gwarantując bezpieczne dostawy energii i wysokie standardy. (pobjeda.me)

 

12 czerwca 2012

Biznesmeni niezainteresowani forum gospodarczym w Sofii

Francuska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego Przedsiębiorstw Ubifrance już po raz drugi organizuje międzynarodowe forum, które odbędzie się od 4 do 6 lipca w Sofii. Wydarzenie pod nazwą Forum B2B meetings France jest dla biznesmenów z Europy Południowo-Wschodniej okazją spotkania twarzą w twarz z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw francuskich. Rzecznik prasowy Klubu Francusko-Czarnogórskiego powiedział, że do udziału w forum nie zgłosił się dotychczas żaden uczestnik z Czarnogóry. Wysyłaliśmy zaproszenia w formie elektronicznej, ale nikt na nie nie odpowiedział, co dziwi, biorąc pod uwagę znaczenie forum, w którym weźmie udział ponad 110 firm, nie tylko z Francji, ale z całej Europy – powiedział. Forum oferuje możliwość znalezienia potencjalnych inwestorów, partnerów i nawiązania współpracy z przedstawicielami renomowanych firm. (pobjeda.me)

 

11 czerwca 2012

Więcej turystów z Polski

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2012 w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym Czarnogórę odwiedziło więcej turystów z Polski, Austrii i Niemiec, podczas gdy zmniejszyła się liczba odwiedzin Norwegów, Kanadyjczyków i Duńczyków. Jak podaje Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT) w pierwszym kwartale tego roku Czarnogórę odwiedziło ogółem 81,89 tys. turystów, nieznacznie mniej niż rok wcześniej. Liczba gości z Polski do maja wzrosła aż o 217% w stosunku do roku 2011, a Austriaków i Niemców odpowiednio o 54 i 38,7%. (monstat.org)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE