Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 12 – 18 listopada 2012 r.

Czarnogóra: 12 – 18 listopada 2012 r.

Ceny mieszkań spadły o 11,2%, sprzedaż wzrosła o 17,3%

Ceny mieszkań w nowym budownictwie w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym spadły w Czarnogórze o 11,2%, podczas gdy sprzedaż wzrosła o 17,3%. Natomiast w porównaniu z drugim kwartałem tego roku zarówno ceny jak i sprzedaż wzrosły (odpowiednio o 3,7% i 1,4%) – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT). Najwyższe ceny sięgające 2.027 EUR za metr kwadratowy odnotowano w Barze. (pobjeda.me)

 

Niemieccy touroperatorzy: Czarnogóra top destynacją w 2013

Naszym wspólnym celem jest uczynić Czarnogórę rozpoznawalnym celem podróży na mapie turystycznej Europy i świata i jestem przekonany, że uda się nam to osiągnąć – powiedział Jurgen Buchy, przewodniczący Niemieckiej Organizacji Turystycznej (DRV), której 62. Kongres odbywał się w hotelu Splendid w Bečići. Buchy wspomniał o niedawnym zwycięstwie Czarnogóry w plebiscycie Lonely Planet na top destynację w 2013, podkreślając swoje pełne zadowolenie z wyboru miejsca na kongres oraz wielki potencjał turystyczny Czarnogóry. (pobjeda.me)

 

Rozpoczęto budowę luksusowego hotelu Riviera Crystal w Petrovcu

Wylaniem kilku łopat betonu symbolicznie rozpoczęto budowę pięciogwiazdkowego hotelu Riviera Crystal w miejscowości Petrovac. Inwestycja jest wspólnym projektem Budva Riviera Hotel Group oraz EuroMix Trade, a jej wartość szacuje się na 32 mln EUR. W nowym obiekcie goście będą mieli do dyspozycji 180 pokoi, salon odnowy biologicznej, centrum kongresowe. Hotel będzie także spełniał wszelkie standardy ochrony środowiska. W sezonie znajdzie w nim pracę 180 osób. Koniec budowy przewidziany jest na 2015 r. (pobjeda.me)

 

Problemy ze spłacalnością kredytów

Brak płynności finansowej jest nadal poważnym problemem czarnogórskiej gospodarki, który przyczynia się do opóźnień w regulowaniu płatności. Od początku roku notuje się spadek aktywności kredytowej o ok. 64 mln EUR. Ogólne zadłużenie może niedługo wzrosnąć z powodu postępującej stopy bezrobocia i podwyższenie podatku VAT. Problemy kredytowe dotyczą głównie sektora handlowego, budownictwa, transportu, komunikacji i sektora finansowego. (bankar.me)

 

Nacjonalizacja spółki JP Aerodormi Crne Gore

Trwa przetarg na wybór partnera, który zajmie się oceną sytuacji majątkowej i finansowej JP Aerodromi oraz podejmie niezbędne działania umożliwiające przekształcenie firmy w państwową spółkę akcyjną Prawidłowe oszacowanie majątku lotnisk jest podstawową informacją warunkującą postęp procedury transformacji przedsiębiorstwa. Proces obecnie znajduje się w końcowym stadium i wszystko wskazuje na to, że powinien zakończyć się w przewidzianym terminie. (portalanalitika.me)

 

Ministerstwo Finansów przygotowuje oręż do walki z zadłużeniem

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odpowiedzialności finansowej, która powinna zacząć obowiązywać 1 stycznia 2013 r. Konsultacje publiczne ws. ustawy potrwają do 16 grudnia. Jej celem jest zmniejszenie bieżących wydatków i redukcja zadłużenia, a także prowadzenie odpowiedzialnej i ostrożnej polityki finansowej państwa. Ustawa przewiduje, że projekt ustawy budżetowej będzie przygotowywany zgodnie z zasadami odpowiedzialności finansowej, według których bieżące wydatki nie mogą być wyższe od przychodów. (pobjeda.me)

 

Czarnogóra i Włochy: wydobycie ropy naftowej a ochrona ekosystemów morskich

Przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Przyrody oraz włoskich regionów nadmorskich zaapelowali na konferencji państw obszaru adriatycko-jońskiego, która odbyła się 9. listopada w Wenecji, o zaprzestanie poszukiwania ropy i gazu na Morzu Adriatyckim. Włoskie media podają, że Czarnogóra i Słowenia nie mają zamiaru wykluczenia możliwości eksploatacji tych surowców na swojej części morza. Przedstawiciele obydwu krajów podkreślają, że państwa te dopiero wkraczają na ścieżkę rozwoju gospodarczego, dlatego nie mogą odstąpić od poszukiwania ropy. (vijesti.me)

 

Program współpracy transgranicznej – 2,3 mln EUR dla Czarnogóry ze środków unijnych

Czarnogóra przyjęła cztery umowy finansowe na środki IPA 2011 w związku z udziałem w programie współpracy transgranicznej z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją i Kosowem. Łączna wartość przyznanych środków to 2,3 mln EUR, z czego 90% zostanie przeznaczone na wybrane projekty, a 10% na ich techniczne wsparcie, ogłosił po spotkaniu rządu ambasador oraz główny negocjator Czarnogóry z Unią Europejską, Aleksandar Andrija Pejović. (pobjeda.me)

 

Ministerstwo finansów nie planuje podniesienia stawki podatku VAT w 2013 r.

Ministerstwo Finansów, wbrew zaleceniom Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG), na razie nie przewiduje podniesienia stawki podatku VAT w szkicu ustawy budżetowej na nadchodzący rok. Zdaniem Banku Centralnego niska stawka VAT jest rezerwą, którą będzie można wykorzystać, jeżeli dojdzie do pogorszenia sytuacji finansów publicznych. Ewentualna przesłanki skłaniające do podwyżki VAT oraz następstwa takiej decyzji będą tematem rozważań Ministerstwa Finansów oraz rządu Czarnogóry. (vijesti.me)

 

Zysk spółki Pomorski Saobraćaj większy o 15,7%

Spółka Pomorski Saobraćaj zakończyła trzeci kwartał z zyskiem netto w wysokości 1,57 mln EUR, co oznacza, że jest on o 15,7% wyższy niż w analizowanym okresie porównawczym. Zgodnie z raportem opublikowanym na stronie internetowej Komisji Papierów Wartościowych (KHOV), zysk z działalności spółki w końcu września wynosił 4,17 mln EUR, czyli o 7,7% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, natomiast całkowite aktywa firmy, zajmującej się transportem pojazdów, towarów oraz pasażerów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły 7%, co wynosi około 12,96 mln EUR. (portalanalitika.me)

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE