Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 12 – 18 marca 2012 r.

Czarnogóra: 12 – 18 marca 2012 r.

18 marca 2012

Perspektywy rozwoju turystyki kempingowej

Czarnogóra posiada wszelkie predyspozycje do rozwoju oferty turystycznej i warunki, aby stać znaną destynacją turystyki kempingowej. Uroczyste otwarcie pierwszego w Czarnogórze auto-kempingu będzie miało miejsce w Parku Narodowym „Biogradska gora” 1 maja bieżącego roku. ADAC, niemiecki wydawca najbardziej znanego przewodnika turystyki kempingowej w Europie, już przed dwoma laty pisał, że Czarnogóra powinna wykorzystać potencjał kempingów jako jeden z instrumentów swojego rozwoju. Na jej korzyść przemawiają walory turystyczne, których poszukują zwolennicy kamperów, takie jak dziewicza przyroda, malownicze pejzaże, plaże, zabytki UNESCO, jeziora i góry. (pobjeda.me)

 

17 marca 2012

Porozumienia z Serbią o wzajemnym uznawaniu certyfikatów

Rządy Czarnogóry i Serbii podpiszą w przyszły wtorek porozumienia, które umożliwią wzajemne uznawanie certyfikatów, przede wszystkim dotyczących żywności, które wydawane są w obu krajach przez powołane w tym celu instytucje. Dokumenty, na których zyskają przede wszystkim czarnogórscy eksporterzy do Serbii, którzy z powodu „dodatkowych badań” tracili na konkurencyjności, podpiszą pierwszego dnia Tragów Żywności w Budvie Ministrowie Rolnictwa Czarnogóry Tarzan Milošević i Serbii Dušan Petrović. (pobjeda.me)

 

16 marca 2012

Dobra prezentacja „Riwiery Budvańskiej” na giełdzie turystycznej w Berlinie

Grupa hotelowa „Riwiera Budvańska” (Budvanska rivijera) przedstawiła swoją ofertę na Międzynarodowej Giełdzie Turystycznej (ITB) 2012, która odbywała się w dniach 7-11 marca w Berlinie. Nowa oferta grupy, zaprezentowana partnerom z rynku zachodnioeuropejskiego, objęła zmieniony wystrój hotelu „Palas” (wzbogacony o wellness i centrum Spa), a także wyremontowane osiedle turystyczne „Slovenska plaža” (część mieszkalna, baseny, restauracje). (vijesti.me)

 

15 marca 2012

Kończy się ujednolicanie ceł z zapisami WTO

Czarnogóra, po tym, jak w lutym parlament ratyfikował porozumienie o członkostwie w Światowej Organizacji Handlu (WTO) doprowadza właśnie do końca proces ujednolicania wysokości taryf celnych, które będą obowiązywały w imporcie towarów z krajów członkowskich organizacji. Przyjęcie nowych stawek celnych w ramach WTO nie wiąże się ze znaczącymi zmianami i w żaden sposób nie zagrozi czarnogórskiej gospodarce – ocenia Ministerstwo Gospodarki. (pobjeda.me)

 

14 marca 2012

Prezydent na kwietniowym szczycie gospodarczym w Turcji

Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović weźmie udział w euroazjatyckim szczycie gospodarczym, który odbędzie się w dniach 10 – 12 kwietnia w Istambule i Izmirze. W szczycie uczestniczyć będą m.in. także prezydenci Macedonii, Albanii, BiH i Kosowa. Głównymi tematami spotkania będą: energetyka i aktualna sytuacja ekonomiczna w Europie i Azji, a także zrównoważony rozwój. Tradycyjnie organizatorem wydarzenia jest turecka fundacja Marmara Group. (dan.co.me)

 

13 marca 2012

Ceny paliw pozostaną na rekordowym poziomie

Ceny paliw w Czarnogórze nie zmienią się w ciągu najbliższych 15 dni. Bezołowiony Euro Super 98 dalej sprzedawany będzie po rekordowej cenie 1,46 EUR za litr, podczas gdy cena Euro Super 95 pozostanie na poziomie 1,43 EUR. Eurodiesel kosztował będzie 1,31 EUR, eurodiesel do celów komercyjnych – 1,1 EUR, a olej napędowy – 1,02 EUR. Ceny paliwa po raz ostatni zostały zmienione 26 lutego, kiedy to wszystkie rodzaje zdrożały i pozostaną bez zmian do kolejnego obrachunku 26 marca. (vijesti.me)

 

12 marca 2012

Oczekiwany wzrost udziału turystyki w PKB

Czarnogóra, według najnowszych prognoz Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), w ciągu najbliższych dziesięciu lat odnotuje najwyższy wzrost bezpośredniego udziału podróży i turystyki w produkcie krajowym brutto (PKB) w wysokości 11,8% rocznie. Pod względem bezpośredniego udziału turystyki w PKB Czarnogóra jest na pierwszym miejscu spośród 181 państw członkowskich WTTC. W ubiegłym roku udział turystyki w czarnogórskim PKB wynosił 249,3 mln EUR, a więc 7,5% PKB. (pobjeda.me)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE