Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Czarnogóra 13 – 19 sierpnia 2012 r.

 

Czarnogórskie Stowarzyszenie Turystyczne zakończyło współpracę z państwem

Czarnogórskie Stowarzyszenie Turystyczne (CTU) zadecydowało o odłączeniu się od Krajowej Organizacji Turystycznej (NTO), stanowiącej podstawowy człon systemu promocji turystycznej w Czarnogórze. Wraz z dniem 15 sierpnia stowarzyszenie rozpoczyna samodzielną działalność. Powodem rozwiązania współpracy z organizacjami turystycznymi zarządzanymi przez państwo i samorządy lokalne, miał być brak reakcji ze strony samorządów na nieuczciwą konkurencję, oraz niestabilna sytuacja w branży turystycznej.

 

Bar chce być luksusowym kurortem

Wkrótce zostanie rozpisany przetarg na sprzedaż terenów przylegających do Plaży Królowej. Ministerstwo turystyki i zrównoważonego rozwoju w porozumieniu z władzami Budvy i Baru, postawiło wymagające warunki przetargu. Bar oczekuje na inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na budowę infrastruktury turystycznej o wysokim standardzie i tym samym poprawią konkurencyjność miasta.

 

Koncern browarniczy Molson Coors nie dopełnił obowiązków przejęcia Trebjesy

Spółki Black Sea Montenegro i Molson Coors, zostały zobowiązane przez  Czarnogórską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (KHOV), do ogłoszenia publicznej oferty przejęcia czarnogórskiego producenta piwa i napoi bezalkoholowych – Trebjesa AD Nikšić. Kanadyjsko-amerykański Molson Coors posiada obecnie 74,66% udziałów Trebjesy. Mniejszościowi akcjonariusze browaru oczekują, że zarobią na tej transakcji ok 30 mln EUR.

 

Raport o rozwoju regionalnym za 2011 rok

W ubiegłym roku rozwój regionalny został wsparty dotacją w wysokości ok. 160 mln EUR, ale nie przyczyniło się to do zmniejszenia różnic między poszczególnymi regionami Czarnogóry. Z łącznej puli środków przeznaczonych na rozwój regionalny północ wykorzystała 37,1%, podczas gdy 35,7% przypadło centrum kraju, a 27,2% obszarom nadmorskim. Raport wykazał, że cały kraj pozostaje w kryzysie, PKB spada, a stopa bezrobocia nie ulega zmniejszeniu.

 

Przetarg na sprzedaż HTP Onogošt zakończony wynikiem negatywnym

Mimo zainteresowania technicznym stanem obiektów, brak chętnych na zakup trzech hoteli usytuowanych w Nikšiciu, Risanie, Sutomore oraz restauracji w miejscowości Šavnik o łącznej wartości 37 mln EUR. Kolejny przetarg zostanie rozpisany w następnym tygodniu, cena zostanie tylko nieznacznie opuszczona. Obecnie hotele są wypełnione w 90%, głównie przez gości z Polski, Słowacji i Czech. (pobjeda.me)

 

Zbiory soli jednak się odbędą

Akcjonariusz większościowy upadłej warzelni soli w miejscowości Ulcinj zapewnił niezbędne środki umożliwiające zbiory soli, które mają rozpocząć się pod koniec sierpnia. Ze względu na niezbędne naprawy urządzeń potrzebnych przy zbiorach, cały proces opóźni się o dwa tygodnie. W zależności od pogody, zbiory z basenów warzelni mogą osiągnąć poziom od 15 do 20 tys. ton soli.  Przy zbiorach zatrudnienie znajdzie ok. 100 pracowników sezonowych. (vijesti.me)

 

Topnieją ceny nowo budowanych mieszkań w Czarnogórze

Nowo budowane mieszkania w Czarnogórze są tańsze średnio o 16,4 % niż w ubiegłym roku i 12,9% w stosunku do pierwszego kwartału tego roku. Przeciętne ceny mieszkań z pierwszej ręki kształtują się na poziomie 1053 EUR za metr2. Jak podaje MONSTAT, od kwietnia do końca czerwca sprzedano 147 mieszkań, z czego 104 w Podgoricy, liczba ta wzrosła o 21,5% względem tego samego okresu w ubiegłym roku, ale zmalała o 26,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem. (me.seebiz.eu)

 

102. urodziny czarnogórskiej Elektroprivredy

EPCG rocznie produkuje 2656 GWh energii elektrycznej i posiada 360 tys. odbiorców. Do końca 2012r. zaplanowano budowę 5 nowych podstacji wartych ponad 10 mln EUR. Od 1 sierpnia EPCG prowadzi kampanię Budi dio zlatnog tima (Bądź częścią złotego zespołu), która ma na celu zmobilizować klientów do regularnego opłacania rachunków za energię. (cdm.me)

 

W Czarnogórze przybywa biednych

Standard życia obywateli Czarnogóry nieustannie spada. Przeciętne wynagrodzenie w lipcu wyniosło 480 EUR, a wartość koszyka konsumpcyjnego 787 EUR. Najszybciej wzrasta liczba obywateli żyjących na granicy biedy, których miesięczne dochody nie przekraczają 165 EUR. Regularnie wzrasta także bezrobocie. (me.seebiz.eu)

 

Miniony tydzień na czarnogórskiej giełdzie

Wartość całkowitych obrotów sesyjnych akcjami na czarnogórskiej giełdzie wyniosła w ubiegłym tygodniu 221,3 tys. EUR i została zrealizowania poprzez 36 transakcji różnych papierów wartościowych z których 4 zanotowały wzrost, 3 spadek a w przypadku 29 nie odnotowano zmian cen w stosunku do początku tygodnia. Indeksy giełdowe zanotowały znaczącą rozbieżność w stosunku do ich wartości na początku tygodnia, MONEX20 wzmocnił się o 0,4%, a MONEXPIF stracił 7,1%. W ubiegłym tygodniu największy udział w ruchu, 151,5 tys. EUR, stanowiły transakcje z udziałem akcji spółki Telekom, z przeciętną ceną jednej akcji na poziomie 2,47 EUR. Na drugim miejscu najbardziej płynnych – 24,6 tys. EUR, znalazły się akcje Pierwszego Banku Czarnogóry. Największy wzrost zanotowały akcje firm: Budvanska Rivijera (29,53%) oraz Jugopetrolu (9,52%). Najwięcej stracili właściciele papierów wartościowych terminalu kontenerowego (-1,23%). (montenegroberza.com)

 

Opracowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE