Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 14 – 20 maja 2012 r.

Czarnogóra: 14 – 20 maja 2012 r.

20 maja 2012

Płaca pracowników sezonowych nad morzem nawet 1.500 EUR

W ciągu miesiąca nad czarnogórskim morzem można zarobić od 350 do 1.500 EUR, ale dla pracowników sezonowych tegoroczny sezon będzie krótszy niż poprzednie z powodu światowego kryzysu gospodarczego. Do najbardziej pożądanych w lecie w Czarnogórze zawodów należy profesja dj-a. Najwięcej rąk do pracy poszukiwanych jest w hotelach i restauracjach. Kto ma jakiekolwiek pojęcie o branży gastronomiczno-hotelarskiej ma szansę sobie dorobić. (vijesti.me)

 

19 maja 2012

Nie będzie połączenia Montenegro Airlines z ex-jugosłowiańskimi przewoźnikami

Spotkanie przedstawicieli narodowych linii lotniczych Czarnogóry, Słowenii, Chorwacji i Serbii, które odbyło się w Miločerze nie przyniosło efektów w postaci umowy o powołaniu przez regionalnych przewoźników jednej spółki. MA, Croatia Airlines, Adria Airways i JAT mimo zaleceń głównego sekretarza Stowarzyszenia Europejskich Linii Lotniczych (AEA) UIricha Schulte-Strathausa, w obliczu coraz silniejszej konkurencji niskobudżetowych linii lotniczych, uzgodnili jedynie, że powołają grupy robocze, które przez najbliższe dwa miesiące mają znaleźć formułę dla współpracy. W grę wchodzi wspólne korzystanie z floty oraz realizacja projektu, który otrzymał oficjalne wsparcie ze strony UE, a który zakłada strategiczny sojusz pomiędzy przewoźnikami z regionu.  (czytaj także) (seebiz.eu)

 

18 maja 2012

Nagroda za rozwój społeczeństwa informacyjnego

Ministerstwo Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Czarnogóry zostało nagrodzone przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) w kategorii „Etyczny Wymiar Społeczeństwa Informacyjnego”. Nagrodę za działania upowszechniające ideę społeczeństwa informacyjnego wśród osób niepełnosprawnych odebrał w Genewie Wicepremier i Minister Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Vujica Lazović, gdzie od 14 do 18 maja odbywa się Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS Forum 2012). (pobjeda.me)


17 maja 2012

Wzrost wymiany handlowej między Czarnogórą a Serbią

Z okazji otwarcia 79. Targów Rolniczych, które odbyły się 12 maja 2012 r. w Nowym Sadzie, czarnogórski Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Tarzan Milošević korzystnie podsumował dotychczasową współpracę Czarnogóry i Serbii w zakresie wymiany handlowej oraz wyraził aprobatę dla jej dalszego rozwoju. Minister podkreślił znaczenie Serbii jako partnera gospodarczego i oznajmił, że liczy na jej pomoc we wspieraniu rozwoju czarnogórskiego rolnictwa. (portalanalitika.me)

 

16 maja 2012

Nawet jeśli przyjechałoby więcej turystów, nie ma gdzie ich pomieścić

Przedstawiciele branży turystycznej twierdzą, że Czarnogóra co roku, w związku z tym, że nie buduje się nowych hoteli, może przyjąć taką samą liczbę gości. W szczycie sezonu wszystkie miejsca są zajęte, więc nie można liczyć na większy przypływ gości. Jednym z największych problemów jest brak dużych hoteli, które mogłyby zaoferować niższe ceny. Małe hotele mają niewiele miejsc, więc nie mogą obniżyć cen, jeśli chcą przynosić zyski. (seebiz.eu)

 

15 maja 2012

Behgjet Pacolli zainteresowany hotelem Otrant w Ulcinju

Były mąż włoskiej piosenkarki Anny Oxy i najbogatszy kosowski Albańczyk Behgjet Pacolli jest zainteresowany zakupem hotelu „Otrant” w Ulcinju, ale nie tylko. Planuje on w perspektywie poszerzyć kompleks i podnieść go do rangi hotelu 5-gwiazdkowego. Kosowscy biznesmeni cieszą się z otwarcia przez czarnogórski rząd osobnego sekretariatu ds. inwestycji i mają nadzieję na zniesienie barier i ułatwienia przy planowanych inwestycjach. (seebiz.eu)

 

14 maja 2012

Tygodniowy raport z czarnogórskiej giełdy

Miniony tydzień na czarnogórskiej giełdzie (Montenegroberza) z pewnością nie należał do wyjątkowych. Przy słabej dynamice obrót osiągnął 244.000 EUR, z czego prawie połowa przypada na handel akcjami czarnogórskiego Telekomu (Crnogorski Telekom) i kotorskiego Jugopetrolu. Największy skok cenowy odnotowały akcje firmy Centrojadran, których cena wzrosła o 6,75% na 5,53 EUR. Indeks największych spółek giełdowych MONEX20 nieznacznie stracił na wartości (0,08%), podczas gdy indeks funduszy MONEXPIF wzrósł o 1,65%. (pobjeda.me)

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE