Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Czarnogóra: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

22 kwietnia 2012

Płace i emerytury w Czarnogórze blisko regionalnej średniej

Mieszkańcy Czarnogóry znajdują się na 6 miejscu wśród 12 państw regionu i Europy Środkowej pod względem wysokości miesięcznych przychodów. Pensja w wysokości 484 EUR, ile wynosiła pod koniec 2011 roku, to o połowę mniej niż średnia w Słowenii. Jeśli chodzi o emerytury, Czarnogóra także znajduje się w środku rankingu ze średnim miesięcznym świadczeniem w wysokości 272 euro. Przed nią plasują się Słowenia, Czechy, Słowacja, Chorwacja i Węgry, natomiast na końcu znalazły się Serbia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Bułgaria, Macedonia i Rumunia. (seebiz.eu)

 

21 kwietnia 201

Spotkanie czarnogórsko-tureckiej komisji współpracy gospodarczej

Delegacja Czarnogóry pod przewodnictwem wicepremiera Vujicy Lazovicia uczestniczyła w II posiedzeniu Mieszanej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w tym tygodniu Ankarze. Komisja powołana na mocy porozumienia z grudnia 2009 ma na celu pogłębianie współpracy dwóch krajów i promocję wzajemnych inwestycji. W ramach posiedzenia czarnogórska delegacja odbyła szereg spotkań, w trakcie których rozmawiała o możliwościach inwestycyjnych w Czarnogórze.  (pobjeda.me)

 

20 kwietnia 2012

Serbia i Czarnogóra razem na targach turystycznych w Chinach

Serbska Organizacja Turystyczna ogłosiła, że po raz pierwszy weźmie w tym roku udział w trzydniowych Międzynarodowych Targach Turystyki (SOTTM), które odbywają się w tym tygodniu w Pekinie. Na jednej z najciekawszych imprez w tej branży na Dalekim Wschodzie Serbia zaprezentuje się wspólnie z Organizacją Turystyczną Czarnogóry (Turistička organizacija Crne Gore), ponieważ chińscy turyści przyjeżdżający do Europy odwiedzają zazwyczaj więcej krajów regionu, ale także w celu obniżenia kosztów uczestnictwa. (seebiz.eu)

 

19 kwietnia 2012

Lotniska i rząd razem w walce o tanie linie

Zarząd Lotnisk Czarnogóry (Aerodromi Crne Gore) rozmawiał we wtorek z premierem Igorem Lukšiciem o niepowodzeniu w przyciągnięciu irlandzkiego taniego przewoźnika Ryanair i potencjale rozwojowym spółki w ramach zwyczajowej wizyty szefa rządu w przedsiębiorstwach państwowych. Firma nie ma ani powodów ani interesu w tym, aby blokować wejście jakichkolwiek tanich linii na rynek krajowy, a wręcz pragniemy konstruktywnie zaangażować się w działania pracującego nad tym zespołu rządowego – powiedział dyrektor Lotnisk Milovan Đuričković. (pobjeda.me)

 

18 kwietnia 2012

Tygodniowy raport z czarnogórskiej giełdy

Po świętach wielkanocnych obrót na czarnogórskiej giełdzie (Montenegroberza) osiągnął wynik 91 tys. EUR. Indeks największych spółek giełdowych MONEX20 spadł o 0,4% na 9.440,38 punktów, podczas gdy indeks funduszy MONEXPIF osłabł o 2,2% i zatrzymał się na poziomie 3.648,51 punktów. Dwie trzecie obrotu stanowił handel akcjami Czarnogórskiego Telekomu, który wyniósł 63.061 euro przy lekkim spadku ceny o 0,03% na 2,7001 euro. (seebiz.eu)

 

17 kwietnia 2012

Czarnogórze potrzeba 15 tys. pracowników sezonowych

Według szacunków Urzędu Pracy (ZZZCG) w tym sezonie turystycznym Czarnogórze będzie potrzeba ponad 15 tys. pracowników sezonowych. W zależności od powodzenia i liczby turystów możliwe jest także zwiększenie zatrudnienia o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym, szczególnie w przypadku krajowej siły roboczej. Na podstawie możliwości i oferty turystycznej prognozuje się, że najwięcej dodatkowych pracowników potrzebować będą: Budva, Herceg Novi, Bar, Ulcinj, Tivat i Kotor. (mnnews.net)

 

16 kwietnia 2012

FREI 2012 w Budvie od 23 do 26 kwietnia

Festiwal Inwestycji i Nieruchomości FREI 2012 odbędzie się w Budvie w dniach 23-26 kwietnia w hotelu „Maestral”. Czarnogóra chce w ten sposób pokazać, że jest pewną i konkurencyjną destynacją inwestycyjną – mówi Minister Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju Predrag Sekulić. Patronami programowymi festiwalu są poza nim premier Igor Lukšić oraz Ministerstwo Gospodarki. Pomysł powstał w 2009 roku w celu promowania rozwoju sektora „real estate” w regionie. (pobjeda.me)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE