Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 16 – 22 lipca 2012 r.

Czarnogóra: 16 – 22 lipca 2012 r.

Czarnogóra pożyczyła 100 mln euro od Credit Suisse

Władze Czarnogóry zawarły umowę kredytową z dużym szwajcarskim bankiem Credit Suisse Group AG.  Pożyczka w wysokości 100 mln EUR została zawarta na okres 7 lat przy oprocentowaniu w wysokości 3,5 pkt procentowych na podstawie stopy EURIBOR, jest w 60% gwarantowana przez Bank Światowy. Kredyt ma zostać przeznaczony na rzecz utrzymania stabilności budżetowej i sfinansowanie projektów inwestycyjnych. (mf.gov.me)

 

Ruszyła produkcja w hucie Zeljezara Nikscić

Wznowiono produkcje w stalowni huty Željezara w Nikšiciu. W działającej części huty zainstalowano nowy system odpylający oraz elektryczny piec łukowy, jest to początek inwestycji w hutę. Turecki Tosçelik, nowy właściciel Željezary, planuje w nadchodzących pięciu latach zainwestować 35 mln EUR w poprawę wydajności huty aby w sumie zwiększyć produkcję do poziomu 400 000 ton rocznie. W obecnej chwili w hucie zatrudnionych jest 270 pracowników, liczby te mają rosnąć wraz ze wzrostem produkcji. (portalanalitika.me)

 

Podział EPCG powstrzymany

Komisja Gospodarki, Finansów i Budżetu przyjęła większością głosów projekt ustawy o ochronie interesów państwa w spółce Elektroprivreda Crna Gora (EPCG), autorstwa Socjaldemokratów (SDP). Projekt ustawy dotyczący ochrony interesów EPCG, ma uniemożliwić podział spółki i obniżenie państwowego kapitału podstawowego w spółce poniżej 55%. Projektowi sprzeciwia się kategorycznie rząd, który obawia się, że nowa ustawa może poskutkować spadkiem atrakcyjności obecnie prywatyzowanej spółki, a w konsekwencji niekorzystnie wpłynąć na czarnogórską gospodarkę.

 

Złoto dla Czarnogóry w Bordeaux

Czarnogórskie wino Vranac 2009 potwierdziło swoją jakość. Wyrób czarnogórskiego producenta win – Plantaže, otrzymał złoty medal na prestiżowym międzynarodowym konkursie win i alkoholi (Les Citadelles du Vin), który odbył się w najważniejszym winiarskim regionie Europy – Bordeaux. Vranac zdobył 93,25 pkt na 100 możliwych. Sukces przyczyni się do poprawy pozycji Czarnogóry na światowej mapie win. (pobjeda.me)

 

Święty Stefan może zostać sprzedany

Minister Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju – Predrag Sekulić nie wyklucza, że kompleks hotelowy Sveti Stefan i Villa Miločer może zostać sprzedany. Obecnie kompleks zarządzany jest przez Adriatic Properities wspierane przez grupę Restis. Najbardziej ekskluzywne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu, po pięciu latach przeznaczonych na rekonstrukcję tego miejsca, zaczęło przyjmować gości wraz z początkiem obecnego sezonu letniego. Doba hotelowa kosztuje od 700 do 2,5 tys. EUR. (me.seebiz.eu)

 

Budowa autostrady Bar – Boljare

Czarnogórski premier Igor Lukšić, zapewnił, że po uzyskaniu studium techniczno- ekonomicznego, rząd da odpowiedź w zakresie realizacji budowy autostrady Bar- Boljare. Obecnie trwają dyskusje nad sposobem sfinansowania projektu. Wykonawcą projektu ma być firma pochodząca z Chińskiej Republiki Ludowej. Decyzji w sprawie budowy autostrady wiodącej z południowego wybrzeża Czarnogóry do granicy z Serbią można oczekiwać w drugiej połowie sierpnia. (rtcg.me)

 

Austriacka firma ubezpieczeniowa Uniqa kupuje Delta Generali

Towarzystwo ubezpieczeń na życie Delta Generali znika z czarnogórskiego rynku ubezpieczeniowego, zostało własnością towarzystwa ubezpieczeniowego Uniqa. Uniqa przejmie klientów Delta Generali a tym samym odpowiedzialność dotrzymania i przestrzegania umów zawartych przez ubezpieczonych i wykupionego ubezpieczyciela. Uniqa jest częścią Uniqa Gropu Austria – jednej z wiodących spółek ubezpieczeniowych w Europie środkowej, która działa na czarnogórskim rynku od 2008 roku.

 

Brak zainteresowania kupnem odlewni Livnica w Nikšiciu

Upłynął termin nadsyłania zgłoszeń udziału w publicznym przetargu na sprzedaż wszystkich aktywów odlewni Livnica. Cena wywoławcza wynosiła 4,5 mln EUR. W ciągu kilku najbliższych dni ponownie zostanie ogłoszony przetarg. Prawo do udziału w licytacji przysługuje wszystkim krajowym i zagranicznym inwestorom, warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata depozytu w wysokości 10% ceny początkowej. Livnica niegdyś była częścią Željezary Nikšić. (pobjeda.me)

 

Czarnogórskie gminy toną w długach

Długi czarnogórskich gmin w pierwszym kwartale tego roku przekroczyły 115 mln EUR. Najbardziej zadłużona jest Podgorica (ok. 31 mln euro), następnie Nikšić (15,7 mln), Pljevlja (9,46 mln), Kotor (8,7 mln) i Budva (6,7 mln). Na ingerencje Ministerstwa Finansów w budżet gmin nie pozwala Ustawa o samorządzie terytorialnym i finansowaniu samorządu terytorialnego, w której jest mowa o autonomii gmin w zakresie wykonywania zadań i korzystania z funduszy do nich należących.

 

Miniony tydzień na czarnogórskiej giełdzie

Wartość całkowitych obrotów sesyjnych akcjami na czarnogórskiej giełdzie wyniosła w ubiegłym tygodniu 983,5 tys. EUR i została zrealizowania poprzez 29 transakcji różnych papierów wartościowych z których 5 zanotowało wzrost, 10 spadek a w przypadku 14 nie odnotowano zmian cen w stosunku do początku tygodnia. Indeksy giełdowe zanotowały negatywne zmiany w stosunku do ich wartości na początku tygodnia, MONEX20 osłabł o 1,59%, a MONEXPIF o 3,98%. Największy udział w ruchu, 615,8 tys. EUR, stanowiły transakcje z udziałem akcji funduszu Atlasmont. Na drugim miejscu najbardziej płynnych – 238,9 tys. EUR, znalazły się akcje firmy Centrojadran z Baru. Największy wzrost zanotowały akcje przedsiębiorstwa Trebjesa (19,23%) oraz HTP Ulcinjska rivijera (10,61%). Najwięcej stracili właściciele papierów wartościowych Elektroprivredy (-14,8%) oraz obligacji reprywatyzacyjnych (-10,33%). (montenegroberza.com)

 

Przygotowała: Ida Szmacińska 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE