Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 17 – 23 września 2012 r.

Czarnogóra: 17 – 23 września 2012 r.

Inwestycje zagraniczne w Czarnogórze mniejsze o 10,5%

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto (różnica między ich napływem i odpływem) w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku wyniosła w Czarnogórze 203,8 mln EUR, a więc o 10,5% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym – podał czarnogórski Bank Centralny CBCG. Ogólny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych kształtował się w tym okresie na poziomie 274,2 mln EUR, podczas gdy w tym samym czasie ich odpływ wynosił 70,4 mln EUR. (seebiz.eu)

 

EBOiR: Na remont drogi Vrbnica-Bar 10 mln EUR kredytu

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał Czarnogórze 10 mln EUR kredytu na generalny remont drogi Vrbnica-Bar. Umowa kredytowa zostanie podpisana na początku października tego roku, a prace planowane są na lata 2013-2014. Wartość prac remontowych szacowana jest na 5 mln EUR, a pozostałe ponad 4 mln EUR ma kosztować budowa pięciu nowych tuneli na odcinku Kos- Trebješica-Lutovo, remont mostów, a także przygotowanie dokumentacji technicznej.  (pobjeda.me)

 

Australijczycy będą wydobywać srebro w Mojkovacu

Jest szansa na szybsze uruchomienie dawnej kopalni położonej w górach Bjelašica nieopodal Mojkovaca. Na podstawie zakrojonych na szeroką skalę badań geologicznych, które potwierdziły dużą zawartość wysokiej jakości srebra w złożu cynkowo-ołowiowym kopalni Brskovo, australijska spółka zintensyfikowała prace badawczo-rozwojowe nad projektem Monti, a kopalnia zamiast za cztery lata może zostać uruchomiona już pod koniec przyszłego roku. (portalanalitika.me)

 

Tegoroczne zbiory soli w Ulcinju – 20 tys. ton

W solanie „Bajo Sekulić” w Ulcinju trwają 75. zbiory soli, z których oczekuje się 20 tys. ton. Sezon, który zazwyczaj trwa od połowy sierpnia do połowy września, w tym roku rozpoczął się z opóźnieniem, o czym pisaliśmy już na łamach portalu, i potrwa do końca miesiąca. Z powodu problemów ze sprzętem i zapewnieniem środków finansowych, które opóźniły rozpoczęcie zbiorów, ich wynik zależeć będzie w dużej mierze od warunków atmosferycznych w drugiej połowie września. (pobjeda.me)

 

Niš dłużny Montenegro Airlines prawie 0,5 mln EUR

Firma, której samoloty, bez przedłużonej umowy latały z serbskiego Nišu do Podgoricy, a także innych miejsc w Europie, wystawiła miastu rachunek na 469.411 EUR. Montenegro Airlines postawiło także Nišowi ultimatum, że wstrzyma loty z lotniska „Konstantin Veliki”, jeśli dług za okres od 24 lutego do 30 czerwca nie zostanie uregulowany, a umowa nie będzie przedłużona. W odpowiedzi rada miasta w trybie pilnym podjęła decyzję o podpisaniu porozumienia i przygotowaniu harmonogramu spłat. (seebiz.eu)

 

Nowe inwestycje na lotnisku Tivat

Zapowiadają się duże zmiany na lotnisku Tivat. W planach jest budowa heliportu na wodzie, wieży kontroli lotów, obwodnicy oraz poszerzenie magistrali adriatyckiej i stworzenie bulwaru do Budvy. W 2013 r. powinien zostać zrealizowany projekt pilotażowy na lotnisku, ale rozpoczęcie prac w ramach inwestycji nastąpi nie wcześniej niż w 2014 r. Dzięki przebudowie wzrośnie przepustowość, jakość i liczba połączeń, komunikacja międzynarodowa zostanie usprawniona, a lotnisko będzie osiągać lepsze wyniki biznesowe. (cdm.me)

 

Centralny Bank Czarnogóry przeprowadza testy stresowe banków komercyjnych

Przeprowadzanie testów badających skrajne warunki działalności należy do zwykłych zadań kontrolnych Banku Centralnego. Pozwala to na szybkie stwierdzenie podatności banku na ewentualne wstrząsy gospodarcze oraz na ustalenie prognozowanego zapotrzebowania na dodatkowy kapitał. Po ostatnich badaniach nie stwierdzono potrzeby dokapitalizowania któregokolwiek z banków. CBCG dementuje wiadomości jakoby 3 z 11 komercyjnych banków (Crnogorska komercijalna banka, NLB Montenegrobanka i Prva banka) potrzebowały zwiększenia kapitału. (cb-mn.org)

 

Węgierskie firmy zainteresowane inwestycjami w Czarnogórze

Węgierskie firmy zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym są zainteresowane inwestycjami w Czarnogórze. Rząd węgierski jest skłonny natomiast udzielić pomocy Czarnogórze w kwestii modernizacji rolnictwa i wprowadzania rozwiązań proekologicznych. Takie deklaracje padły po spotkaniu ministrów rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Tarzana Miloševicia oraz turystyki i zrównoważonego rozwoju Predraga Sekulicia z węgierskim ministrem rozwoju obszarów wiejskich Sandorem Fazekasem podczas węgiersko-czarnogórskiego forum biznesu. (portalanalitika.me)

 

Turecki Exim Bank chce wspierać inwestycje w Czarnogórze

Turcja jest zainteresowana wsparciem pożyczkowym dla swoich przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w Czarnogórze – wynika z rozmów tureckiego Exim Banku reprezentowanego przez głównego dyrektora finansowego tej instytucji, Hajretina Kaplana, z przedstawicielami rządu czarnogórskiego i Centralnego Banku Czarnogóry. Idea współpracy została zaakceptowana przez wicepremiera Czarnogóry, Vujicę Lazovicia, według którego podobne inwestycje są teraz bardzo potrzebne. (portalanalitika.me)

 

Projekt europejskiej sieci ambasadorów kobiecej przedsiębiorczości

Uprzedzenia, bariery finansowe i tradycyjne podejście do biznesu należą do głównych problemów, z którymi spotykają się Czarnogórki–przedsiębiorcy, pragnące zaistnieć na rynku pracy – oceniono na spotkaniu przy okrągłym stole w Izbie Gospodarczej 11 września 2012 roku. Specjalistyczne działania służące wsparciu kobiecej przedsiębiorczości będą prowadzone w Czarnogórze do grudnia 2012 roku. Celem przedsięwzięcia jest ustanowienie pierwszej krajowej sieci mentorów dla kobiet-przedsiębiorców oraz rozwój sektora prywatnego w Czarnogórze. (pkcg.org)

 

Opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE