Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 180 rocznica powstania czasopisma kulturalno-literackiego „Grlica”
flaga Czarnogóry

Czarnogóra: 180 rocznica powstania czasopisma kulturalno-literackiego „Grlica”

Kilka dni temu w Mojkovačkim Centrum Kultury (Mojkovački Kulturni Centar) odbyły się uroczystości związane ze 180 rocznicą powstania najstarszego czarnogórskiego czasopisma poświęconego literaturze i kulturze „Grlica”, którego wydawanie rozpoczęto z inicjatywy Petara II Petrovicia Njegoša. Organizatorem uroczystości była Matica Czarnogórska (Matica Crnogorska).

Magazyn „Grlica” jest jednym z najcenniejszych fundamentów czarnogórskiej kultury. Chociaż pojawił się w okresie powszechnego analfabetyzmu wpisywał się w aktualny wtedy nurt romantyzmu, a także wspierał czarnogórska kulturę i literaturę. „Grlica” zmierzała do wzmocnienia Czarnogóry oraz dynastii Petrović, a także świadomości narodowej i językowej oraz stworzenia państwowości i zjednoczenia czarnogórskich plemion – podkreślali  Vladimir Vojinović i Borislav Jovanović

I chociaż „Grlica” nie wyróżniała się niczym wyjątkowym na tle innych europejskich czasopism kulturalno-literackich tego okresu, jej znaczenie dla historii Czarnogóry jest wyjątkowe i wszechstronne.

Prelegenci odnieśli się także do niezwykłej nazwy czasopisma; grlica to po prostu turkawka (ptak wędrowny z rodzaju gołębiowatych).

Ich zdaniem prawdopodobnie Njegoš na początku swojego panowania chciał wyraźnie zaakcentować wizję świata do którego tęsknił. Zupełnie jakby chciał nawiązać do teorii Hegla o konieczności ustanowienia pokoju światowego i nadejścia ostatecznego końca historii. Może właśnie z tego powodu chętnie karmił turkawki na swojej dłoni i chętnie widział ich obecność zarówno na parapecie swojej klasztornej celi jaki i w przyklasztornym ogrodzie, co było dla niego krótkotrwałą ucieczka od zawirowań historycznych dotykających Czarnogórę.

Źródło: rtcg.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE