Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 19 – 25 marca 2012 r.

Czarnogóra: 19 – 25 marca 2012 r.

25 marca 2012 r.

Orascom Development Gerharda Nielsena planuje na półwyspie Luštica do 2025 r. zainwestować łącznie 1,1 mld EUR. W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze i administracyjne do realizacji budowy pierwszych obiektów hotelowych. Początek robót ekskluzywnego kompleksu zaplanowano na koniec bieżącego roku. Inwestycje wspierają rząd w Podgoricy i władze gminy Tivat. (seebiz.eu)

 

24 marca 2012 r.

Oferta turystyczna Czarnogóry na targach w Moskwie

Po targach turystycznych w Moskwie, w których wzięło udział ponad 3000 wystawców ze 180 krajów oczekuje się ok. 10% wzrostu zainteresowania Czarnogórą wobec roku ubiegłego. W tegorocznym sezonie Montenegro Airlines planuje 20 lotów tygodniowo do i z Podgoricy i Tivatu – z Moskwy, Petersburga, Samary, Jekaterinburga, Niżnego Nowogroda, oraz dwóch nowych miast – z Tiumenia i Permu. Pierwsze czartery wystartują już pod koniec kwietnia, a ostatnie polecą na początku września. Według danych MONSTAT w 2011 r. Czarnogórę odwiedziło 245 tys. rosyjskich turystów. (pobjeda.me)

 

23 marca 2012 r.

Otwarte 38. Międzynarodowe Targi Żywności w Budvie

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi rozwoju ekonomicznego Czarnogóry, a różnorodność produktów prezentowanych na targach świadczy o potencjale krajów regionu, aby zajmować znaczące miejsce w produkcji żywności – mówił premier Igor Lukšić otwierając Międzynarodowe Targi Żywności w Budvie. Na 38. Targach Żywności zaprezentowało się 120 wystawców z krajów regionu, a w uroczystym otwarciu wzięli udział także ministrowie i dyplomaci. W trakcie targów Ministrowie Rolnictwa Serbii i Czarnogóry podpisali szereg porozumień dotyczących handlu żywnością i wzajemnej uznawalności certyfikatów. (pobjeda.me)

 

22 marca 2012 r.

Do końca 2015 r. prąd popłynie z Czarnogóry do Włoch

Do końca 2015 rozpocznie się przesył energii elektrycznej z Czarnogóry do Włoch za pomocą kabla energetycznego Tivat-Peskara – napisano w planie strategicznym Terny (włoskiego operatora systemu przesyłu elektryczności) na lata 2012-16. Transportowana energia pochodzić będzie przede wszystkim z nowych elektrowni wodnych Elektroprivredy, którymi zarządza włoska firma A2A. Podwodny kabel to obecnie największa inwestycja Terny. Na projekcie skorzystają także czarnogórskie gminy, którym Włosi zobowiązali się wypłacić odszkodowania za wpływ, jaki ich działania będą mieć na środowisko. (vijesti.me)

 

21 marca 2012 r.

Czarnogórskie paliwo już nie najdroższe w regionie

Począwszy od tego tygodnia w Chorwacji obowiązują nowe ceny paliwa, w związku z czym wyprzedziła ona Czarnogórę pod względem ich wysokości. Za litr bezołowiowej benzyny 95 trzeba w Czarnogórze obecnie zapłacić 1,43 euro, w Chorwacji natomiast 1,46 EUR; za bezołowiową 98 – 1,46, a dla porównania w Chorwacji kosztuje ona obecnie aż 1,51 euro za litr. Na czarnogórskich stacjach benzynowych litr euro diesla kosztuje 1,31 EUR, podczas gdy chorwaccy kierowcy płacą za niego 6 eurocentów więcej. (vijesti.me)

 

20 marca 2012 r.

Ponowne otwarcie „Świętego” 25 kwietnia

Położone na malowniczym półwyspie w okolicach Budvy miasto–hotel Święty Stefan (Sveti Stefan) zwane „Świętym” – jedna z największych atrakcji turystycznych na czarnogórskim wybrzeżu – zostanie ostatecznie ponownie otwarte 25 kwietnia – ogłosił Kevin Brooke, dyrektor generalny singapurskiej firmy Aman Resorts zarządzającej obiektem. Ta długo oczekiwana data była już kilkakrotnie przekładana, odkąd w 2007 Aman, a następnie grecka grupa Restis objęły obiekt w długoterminową dzierżawę. (vijesti.me)

 

BiH i Czarnogóra zbudują wspólnie magistralę adriatycko-jońską?

Stworzenie i połączenie infrastruktury w regionie jest wspólnym celem i jest niezbędne do rozwoju ekonomii w regionie, a szybkie ukończenie magistrali adriatycko-jońskiej i połączenie jej z korytarzem 5C są konieczne do włączenia się regionu do sieci komunikacyjnej Europy stwierdzili zgodnie ministrowie komunikacji i transportu BiH, Damir Hadžić i ambasador Czarnogóry w BiH, Dragan Djurović. (seebiz.eu)

 

19 marca 2012 r.

Średnia płaca w Czarnogórze: 495 euro

Średnia płaca netto w Czarnogórze wynosiła w lutym 2012 roku 495 euro – podaje Czarnogórski Urząd Statystyczny (Monstat). W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym wielkość średniej płacy zanotowała spadek o 2,2%, a w stosunku do stycznia tego roku zmniejszyła się ona o 2%. Natomiast wartość minimalnego koszyka konsumpcji w Czarnogórze na koniec lutego wynosiła 786 euro, a więc o 3,3% więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. (vijesti.me)

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE