Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra 2 – 8 lipca 2012 r.

Czarnogóra 2 – 8 lipca 2012 r.

Poszukiwania ropy i gazu na czarnogórskim wybrzeżu

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie rozpisany pierwszy przetarg na koncesje związane z poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej u wybrzeży Czarnogóry, będzie dotyczył 13 bloków o powierzchni 3000m2, z czego największy blok znajduje się u wybrzeży miejscowości Ulcinj. W związku z poszukiwaniami surowców przyjęto projekt zmian w polityce fiskalnej dotyczący opodatkowania krajowych zasobów.

 

Trzy poważne oferty przejęcia KAP

Premier Igor Lukšić poinformował, że na obecną chwilę wśród zainteresowanych przejęciem zakładu aluminium w Podgoricy (KAP) jest trzech inwestorów. Rosjanie z grupy CEAC zarządzający do tej pory KAP, prowadzą negocjację z turecką i dwoma niemieckimi spółkami zainteresowanymi inwestycją w rynek aluminium w Czarnogórze. Według nieoficjalnych informacji kompanie zainteresowane KAP to obecny właściciel Željezary Nikšić – spółka z Turcji – Tosçelik,  niemiecka firma wchodząca w skład grupy HGL oraz Monako Resorts. (vijesti.me)

 

Azerowie inwestują w kurort Kumbor

Rada ds. Prywatyzacji sformalizowała zakończenie negocjacji z azerbejdżańską spółką naftową SOCAR w sprawie dzierżawy gruntów na terenie Kumboru na okres 90 lat. Porozumieniem zajmie się teraz czarnogórski parlament. Najemca zobowiązuje się zainwestować w ciągu pierwszych ośmiu lat w rozwój ośrodków turystycznych kwotę 258 mln EUR. Czarnogórsko-azerbejdżańska umowa zakłada Zapłatę za dzierżawę na 45 lat będzie dokonana z góry i wyniesie ok. 13,7 mln EUR. Gmina Herceg Novi, na terenie której znajdzie się wydzierżawiona działka, ma otrzymać 30 proc. z tej sumy. (bankar.me)

 

Czarnogórskie linie lotnicze Montenegro Airlines zadłużone na 17 mln EUR

Krajowy przewoźnik lotniczy zakończył zeszły rok ze stratą 5,5 mln EUR, co powiększyło całkowity minus kompani na 17 mln EUR. Zeszły rok nie był łatwy dla sektora lotniczego a mimo to czarnogórskie linie lotnicze znalazły się wśród trzech europejskich kompanii, które w ubiegłym roku zanotowały najmniejsze straty w przeliczeniu na liczbę samolotów. MA zakupiło właśnie trzy nowe samoloty oraz podpisało umowę na czwarty, wartość tych samolotów to ok 150 mln EUR. Dług wygenerowany przez spółkę w pierwszej połowie roku sięga ok 2,5mln EUR i spowodowany jest przede wszystkim cenami paliwa, jak również różnice kursów walut, jakie przysporzyły ok 1,5 mln EUR strat. (vijesti.me)

 

Współpraca Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) z Czarnogórą

Bank Rozwoju Rady Europy (CEB) będzie wspierał finansowanie projektów w Czarnogórze, przy pomocy dogodnych instrumentów finansowych, szczególnie w dziedzinie edukacji i zdrowia oraz poprawy warunków życia w środowisku więziennym. Na spotkaniu w którym wziął udział dyrektor ds. pożyczek CEB Stephen Shellen oraz minister finansów Milorad Katnić, określono przyszłe kierunki współpracy pomiędzy Czarnogórą i CEB. Ogłoszono, że obie strony wkrótce podpiszą memorandum, stanowiące kolejny krok w zacieśnianiu współpracy. Memorandum będzie dotyczyło wzajemnych zobowiązań związanych z realizacją wspólnych projektów mających przyczynić się do społecznego dobrobytu obywateli i zrównoważonego rozwoju państwa. (mf.gov.me)

 

Czarnogórskie produkty równoprawne po akcesji do UE

Mimo, że europejski rynek jest wyraźnie zainteresowany importem rolno-spożywczych produktów z Czarnogóry, dopiero po przystąpieniu do Unii Europejskiej produkty tego kraju traktowane na równi z innymi dostępnymi na rynku europejskim. Decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych nie ma wpływu na warunki eksportu czarnogórskich produktów. Obecnie rynek UE jest otwarty na eksport świeżej ryby morskiej, wino oraz owoców i warzyw. Harmonizacja przepisów jest w toku a czarnogórscy producenci są świadomi zobowiązań, które musze zostać spełnione aby ich produkty były konkurencyjne. (portalanalitika.me )

 

Neksan odstąpił od przejęcia kopalni boksytów

Miodrag Davidović, właściciel kompanii Neksan, wycofał propozycję przejęcia kopalni boksytów Nikšić. Była to jedyna oferta przejęcia zakładu. Sytuacja Boksytów nadal bez perspektyw na rozwiązanie problemów w najbliższym czasie. Pracownicy kopalni nie przystali na żadną z dotychczasowych propozycji członków zarządu kopalni ani rządu, zapowiadają oni dalszą walkę o swoje prawa i kontynuację blokady zakładu. (pobjeda.me)

 

Vichy rozważa inwestycje w Czarnogórze

Francuscy inwestorzy zainteresowani są długoterminowymi inwestycjami w czarnogórski sektor usług turystycznych. Czarnogóra, obok Francji, miałaby stać się jedynym krajem w Europie gdzie dostępna będzie pełna gama usług oferowanych przez firmę Vichy. Profesjonalnego wsparcia Francuzom udziela Agencja Czarnogóry ds. wspierania inwestycji zagranicznych (MIPA). (pobjeda.me)

 

Przetarg na budowę fabryki wyrobów tytoniowych

Nowy kombinat tytoniowy Podgorica (NDKP), zajmujący się produkcją i sprzedażą tytoniu i wyrobów tytoniowych, zaprasza inwestorów krajowych i zagranicznych do składania ofert na budowę fabryki wyrobów tytoniowych w Podgoricy.  Firma powstała w listopadzie 2011r., jej większościowym właścicielem jest rząd, kapitał akcyjny spółki wynosi 6,81mln EUR, wartość nominalna akcji to 1 EUR. Obecnie poważnie zainteresowanym jest Miodrag Davidović, właściciel Neksana. Termin składania wniosków upływa 2 sierpnia 2012 r. (pobjeda.me)

 

Akcje EPCG spadły o 14,7%

Wartość całkowitych obrotów sesyjnych akcjami na czarnogórskiej giełdzie wyniosła w ubiegłym tygodniu 201,9 tys. EUR i została zrealizowania poprzez transakcje 31 różnych papierów wartościowych z których 12 wzrosło, 8 spadło a w przypadku 11 nie odnotowano zmian cen w stosunku do początku tygodnia. W ciągu całego tygodnia MONEX20 osłabł o 1,89%, a MONEXPIF umocnił się o 5,17%. Miniony tydzień na czarnogórskiej giełdzie zakończył się dużym spadkiem akcji spółki Elektoprivreda Crna Gora o 14,7% na 1,6200 EUR za akcję, z obrotami 5,347 EUR. Największy ruch został osiągnięty w transakcjach akcji czarnogórskiego Telekomu – 49,1 tys. EUR. Na drugim miejscu najbardziej płynnych papierów wartościowych o obrotach 48,4 tys. EUR znalazł się Pierwszy Bank Czarnogóry, którego akcje w piątek były warte średnio 71,94 EUR (-7,76%). Obroty w wysokości 22,5 tys. EUR zanotował Jugopetrol, ze średnia ceną za akcję  7,67 EUR. Papiery wartościowe, które zanotowały pozytywne zmiany cen na koniec tygodnia należały do: HTP Mimoza (53,8%), Eurofond (12,5%), Atlasmont fond (4,99%), Trend (6,14%), Luka Bar (4,99%) i Trebjesa (1,69%). Najwięcej właściciele następujących papierów wartościowych: Centrojadran z Baru (-6,8%), Terminal kontenerowy (-3,94%), Instytut Simo Miloševicia (-3,22%), Plantaža (-2,69%), oraz Jugopetrol (-2,24%). (mnse.me)

Opracowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE