Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 20-26 lutego 2012 r.

Czarnogóra: 20-26 lutego 2012 r.

26 lutego 2012

Organizacje turystyczne Belgradu i Podgoricy podpisały memorandum o współpracy

W hali belgradzkich targów, gdzie trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne, organizacje turystyczne Belgradu i Podgoricy porozumiały się w sprawie pogłębienia współpracy.

Dyrektorzy obydwu organizacji Dejan Veselinov (Belgrad) i Ljiljana Šćepanović (Podgorica) podpisali memorandum o intensyfikacji współpracy, którą zainicjowała Ambasada Republiki Serbskiej w Czarnogórze. (pobjeda.me)

 

25 lutego 2012

Njeguški pršut do Rosji

Sześć znanych czarnogórskich firm zajmujących się produkcją pršutu [suszona na wietrze szynka wieprzowa – przyp. red.] i innych wędlin dostało zielone światło dla eksportu do Rosji, a także pozostałych państw Unii Celnej – Białorusi i Kazachstanu. Są to Goranović z Nikšicia, Interproduct i Naninprom z Cetinja, Mesopromet z Bijelo Polja, Gradina z Rožaje i Pantomarket z Herceg Novi. Z koeli Niksen Trade i Martex z Cetinja, które nie otrzymały zgody rosyjskiej inspekcji uważają że o tym, które firmy spełniają kryteria rosyjskiej służby federalnej ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, decyduje się w sposób nieprofesjonalny. (pobjeda.me)

 

24 lutego 2012

EBRD: 2-procentowy wzrost PKB, oczekiwany spadek w maju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje, że gospodarka czarnogórska osiągnie w tym roku wzrost na poziomie 2% – ogłosili przedstawiciele banku w Podgoricy przy okazji prezentacji Raportu o Transformacji (Transition Report) dla regionu za ubiegły rok. Peter Sanfey, główny ekonomista Banku przyznał, że prognoza ta jest optymistyczna, biorąc pod uwagę możliwe ryzyko. Czynniki negatywne są z reguły silniejsze niż pozytywne i według banku w maju nastąpić może załamanie. (pobjeda.me)

 

23 lutego 2012

Lukratywny kontrakt portu w Barze

W czwartek przedstawiciele portu w Barze, włoskiej firmy Grimaldi, firmy transportowej Montekargo i koncernu motoryzacyjnego Fiat podpisali umowę, w myśl której produkowane w Kragujevcu samochody będą transportowane przez czarnogórski port. Kontrakt zakłada, że pierwsze samochody opuszczą Bar na pokładach frachtowców już w maju. Liczba wywożonych aut będzie stopniowo rosnąć i przez czarnogórski port docelowo przechodzić będzie aż 95% produkcji serbskiej fabryki Fiata. (seebiz.org)

 

22 lutego 2012

Amerykanie promują narciarstwo w Czarnogórze

Amerykańska firma producencka kręci obecnie film promocyjny o Czarnogórze i przygotowuje reportaż dla prestiżowego czasopisma narciarskiego „Powder”. Sceny objęły na razie wybrzeże, Bokę Kotorską, Budvę i Cetinje. 9-osobowa ekipa przebywa w Czarnogórze od 07.02., obecnie w ośrodku „Savin Kuk”. Film zostanie wykorzystany w celach promocyjnych przez Czarnogórską Organizację Turystyczną (NTO), będzie także pokazywany na znaczących branżowych festiwalach filmowych w USA i Kanadzie. (pobjeda.me)

 

21 lutego 2012

Montenegro Airlines spełnia standardy bezpieczeństwa

Czarnogórskie linie lotnicze Montenegro Airlines otrzymały po raz trzeci certyfikat IOSA [IATA – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych – Operational Safety Audit – przyp. red.], dowód pomyślnego spełnienia 950 wysoko postawionych wymogów dotyczących bezpieczeństwa – ogłosiła firma. Certyfikat ma ważność do stycznia 2014 roku. Sprawdzanie przestrzegania standardów IOSA w liniach lotniczych na całym świecie odbywa się co drugi rok.

 

20 lutego 2012

Nikpek na sprzedaż za 1,16 mln euro

Na poprzednim publicznym przetargu na sprzedaż majątku Nikpeku, na który można było nadsyłać oferty do 8 listopada, spłynęła jedynie oferta na zakup dwóch aut w wysokości 7,6 tys. euro.

Syndyk masy upadłościowej nikšićkiej piekarni miejskiej Nikpek rozpisał nowe ogłoszenie o sprzedaży majątku przedsiębiorstwa z ceną wywoławczą za całość w wysokości 1,16 mln euro.

Zainteresowani mogą składać swoje oferty do 23 marca.

Na sprzedaż są nieruchomości Nikpeku (ziemia i obiekty), sprzęt produkcyjny, biurowy i handlowy, a także samochody. (vijesti.me)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE