Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Czarnogóra: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Import wody 20 razy większy niż eksport

Choć mogłaby swobodnie zaspokoić potrzeby produkcyjne rynku krajowego i nadprodukcję przeznaczyć na eksport, Czarnogóra prawie 20% więcej wody butelkowanej importuje niż eksportuje. Według oficjalnych danych w zeszłym roku importowano do Czarnogóry wodę o wartości 7,5 mln EUR, podczas gdy wywieziono jedynie 390 tys. Obecnie możliwości produkcyjne kraju wynoszą około 350 mln litrów rocznie, jednak nie są one do końca wykorzystane. (slobodnaevropa.org)

 

Cena wywoławcza HTP Onogošt 35,4 mln EUR

Przetarg na sprzedaż własności HTP Onogošt został rozpisany w piątek, a cena wywoławcza wynosi 35,4 mln EUR, a więc o 1,6 mln mniej niż początkowo zapowiadano. Syndyk firmy zaprosił do składania ofert do 10 września. Zainteresowani powinni wpłacić depozyt w wysokości 10% ceny. Na sprzedaż są hotele Onogošt, Teuta i Nikšić, a także kawiarnia Šavnik. Przetarg odbędzie się 12 września w południe w siedzibie Sądu Gospodarczego w Podgoricy. (pobjeda.me)

EBI przedstawił projekt autostrady Bar-Boljare

EBI (Europejski Bank Inwestycyjny) przedstawił rządowi Czarnogóry studium zagospodarowania i dokumentację techniczną projektu autostrady Bar-Boljare – ogłosił minister transportu i gospodarki morskiej Andrija Lompar podczas wizyty w porcie Luka. Dokument składa się z czterech części dotyczących m.in. opłacalności, ochrony środowiska i studium technicznego. EBI finansuje badania, a po zapoznaniu się z ich wynikami rozpisany zostanie przetarg na wykonawcę inwestycji. (czytaj więcej) (pobjeda.me)

 

Statek z pierwszą partią samochodów Fiata z Kraguljevca wypłynął do Włoch

Pierwszy statek z 412 samochodami Fiata wyprodukowanymi w Kraguljevcu wypłynął z czarnogórskiego portu Luka Bar do Włoch. Jest to początek realizacji umowy o eksporcie samochodów Fiata z fabryki w Kraguljevcu przez port Luka Bar do Włoch i innych krajów. Umowę tę na początku roku podpisali przedstawiciele portu, Fiata i firmy Grimaldi. W przystosowanie terminalu do wywozu samochodów Włosi zainwestowali 650,000 EUR, a do końca 2013 oczekują przepływu 200,000 – 250,000 aut. (portalanalitika.me)

 

Minister Milošević na otwarciu „Dni Aronii”

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Tarzan Milošević otworzył 20 sierpnia „Dni Aronii”, które po raz pierwszy organizowane są w miejscowości Murino przez firmę FarMont. Firma jest przykładem udanej prywatyzacji przedsiębiorstwa Zemljoradička zadruga Murino. Wsparcie ministerstwa przyczynia się do coraz większego zainteresowania producentów wyrobami z aronii. Na otwarciu minister zapewnił, że wsparcie ze strony ministerstwa dla wszystkich producentów przetworów owocowych w najbliższym czasie będzie jeszcze większe. (portalanalitika.me)

 

Vladimir Kavarić w Chinach o energetyce

Duże przedsiębiorstwa z Chin chcą inwestować w czarnogórską energetykę. Chińscy oferenci są zainteresowani budową drugiego bloku elektrowni cieplnej Pljevlja, elektrowni wodnej na rzece Morači i Komarnici, a także projektem elektrowni Maoča. Kwestie te będą przedmiotem rozmów podczas zbliżającej się wizyty czarnogórskiej delegacji w Pekinie. Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy liczą na to że, wizyta zaplanowana na przyszły tydzień przyniesie wiele wymiernych korzyści. (pobjeda.me)

 

Modernizacja stoczni ze wsparciem EBOiR

EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) rozpatruje wsparcie kredytowe dla projektu modernizacji stoczni Jadransko Brodogradilište Bijela, który jest wspólnym przedsięwzięciem Jadranskog Brodogradilišta i spółki Adriatic Marinas, zarządzającej mariną Porto Montenegro. Projekt zakłada przebudowę i gruntowną modernizację stoczni oraz rozwiązanie problemu odpadów. Jadransko Brodogradilište Bijela jest największą stocznią remontową położoną w południowej części Adriatyku. (seebiz.eu)

 

Tosyali Holding stawia ultimatum: albo strajki albo inwestycje

Strajki zapowiedziane przez pracowników huty w Nikšiciu mogą negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój zakładu i współpracę z tureckimi inwestorami. Zarząd spółki grozi zatrzymaniem procesu rewitalizacji przedsiębiorstwa, a żądań związków zawodowych nie zamierza spełniać. Obecne zakłady produkcyjne Tosçelik Nikšić to już nie Željezara Nikšić. Turcy w kwietniu kupili hutę, której źródłem kłopotów, oprócz zadłużenia, jest także przestarzały sprzęt oraz niska wydajność. (me.seebiz.eu)

 

Opóźnione zbiory soli są przewidywane na koniec sierpnia

Z powodu napraw sprzętu transportowego oraz pozostałych urządzeń zbiory soli opóźnią się jeszcze o dwa tygodnie, przewidujemy je na koniec sierpnia – poinformował dyrektor warzelni soli Solana Bajo Sekulić w Ulcinju, Dragiša Rosandić. Tegoroczne zbiory soli poprzedziło uszkodzenie pomp, a przedsiębiorstwo długo nie mogło znaleźć środków na sfinansowanie napraw. Firma pozostaje w stanie upadłości z powodu długów o wartości ok. 3 mln EUR. (vijesti.me)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdzie:

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 3,6 mln EUR. Indeks MONEX20 spadł o 0,53% proc., a MONEXPIF wzrósł o 4,4% proc. Największe obroty odnotowano w akcjach spółki Put Bar – 1,98 mln EUR, średnia cena akcji wynosiła 45 EUR. Największy wzrost odnotowały akcje spółek Budvanska rivijera o 20,5%, Trend o 15,77% i Telekom o 5,34%. Największy spadek – Duvanski kombinat -16,12%, Prva Banka Crne Gore -8,43%, Elektroprivreda -1,71%. (bankar.me)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE