Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 23-29 kwietnia 2012 r.

Czarnogóra: 23-29 kwietnia 2012 r.

29 kwietnia 2012

Czarnogóra 154. pełnoprawnym członkiem WTO

Czarnogóra została 154. pełnoprawnym członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), po tym jak przed miesiącem przekazała Dyrektoriatowi Generalnemu WTO dokumenty ratyfikacyjne przyjęte przez parlament. Protokół przystąpienia do WTO podpisali 18 grudnia 2011 w Genewie w imieniu Czarnogóry premier Igor Lukšić i dyrektor generalny WTO Pascal Lamy. Protokół oficjalnie wejdzie w życiu 1 maja, ale tego dnia, jak podkreślają specjaliści, nic szczególnie się nie zmieni, choć czarnogórscy przedsiębiorcy będą mieli ułatwiony dostęp na rynki krajów członkowskich organizacji. (pobjeda.me)

 

28 kwietnia 2012

Polacy pierwszymi gośćmi hotelu „Teuta” w Risanie

Hotel „Teuta” otworzył w czwartek swoje drzwi dla gości z Polski – ogłosił syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa turystycznego z Nikšicia, które jest właścicielem hoteli w Nikšiciu, Sutomore i Risanie – HTP „Onogošt” Dragan Smolović. Według niego do hotelu przyjechało 96 polskich turystów, a w „Teucie” zatrudnionych jest obecnie 30 osób. Udało nam się bez niczyjej pomocy wykonać konieczne naprawy techniczne w hotelu, choć o pomoc w przygotowaniach do nadchodzącego sezonu turystycznego zwracaliśmy się do Ministerstwa Turystyki. (pobjeda.me)


27 kwietnia 2012

Stowarzyszenia turystyczne z regionu razem w walce o klienta

W szóstych Międzynarodowych Spotkaniach Stowarzyszeń Turystycznych ISTA (Internacionalni susreti turističkih asocijacija), które odbyły się w Hotelu Splendid uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń agencji turystycznych z Serbii (YUTA), Chorwacji (UHPA), Macedonii (ATAM) oraz Bośni i Hercegowiny  (ATARS i UTABIH). Na konferencji poruszano przede wszystkim problem współpracy podmiotów turystycznych  z obszaru Bałkanów oraz wspólnych akcji promocyjnych w krajach Dalekiego Wschodu. (portalanalitika.me)

 

26 kwietnia 2012

Minister finansów w Waszyngtonie

Pierwszego dnia wizyty w Waszyngtonie delegacja Czarnogóry na czele z ministrem finansów Miloradem Katniciem spotkała się z przedstawicielami Departamentu Stanu (amerykańskiego odpowiednika Ministerstwa Spraw Zagranicznych) i Banku Światowego. Delegacja przebywała w Stanach do wtorku na corocznym wiosennym posiedzeniu Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF). Minister Katnić powiedział na spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Stanu, że Czarnogóra powinna pielęgnować ducha przedsiębiorczości, a także wspierać działanie małych i średnich przedsiębiorstw, które są podstawą gospodarki większości małych państw. (pobjeda.me)

 

W Budvie zakończyły się targi nieruchomości

4. edycja targów nieruchomości FREI, sfinansowana była w tym roku przez Atlas Group. Targi skierowane były do obecnych i potencjalnych inwestorów, właścicieli nieruchomości i przedstawicieli władz publicznych. Patronat nad imprezą objął premier Czarnogóry Igor Lukšić. Podczas targów Vladimir Čvorović z Atlas Group zapowiedział budowę ośrodka konferencyjnego w Budvie o wartości 140 mln USD, który zostanie wybudowany przez firmę wraz z Future Capital Investment. (pobjeda.me)

 

25 kwietnia 2012

Hotel w Petrovacu coraz bardziej popularny na rynku francuskim

Hotel „Palas”, zdobywca nagrody francuskiego touroperatora Fram Voyage za najwyższą jakość w sezonie 2011, w tym roku przyjmie więcej turystów z Francji. Grupa hotelowa „Budvanska rivijera”, w skład której wchodzi ten hotel, odnowiła umowę z francuskim touroperatorem Prodintour o tegorocznym pobycie francuskich turystów w Czarnogórze. Pierwsi goście już przybyli, w 55 zajmowanych pokojach grupy zmieniać się będą do listopada. W ten sposób kontynuowana będzie rozpoczęta w 2006 owocna współpraca z tym renomowanym partnerem. (pobjeda.me)

 

24 kwietnia 2012

Święty Stefan otwarty dla gości

Miasto-hotel Święty Stefan (Sveti Stefan) został w sobotę otwarty dla gości. Wstęp  był wolny dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć, jak wygląda po remoncie. W poniedziałek przyjmie pierwszych gości. Będą to turyści z Wielkiej Brytanii, Rosji i USA, dla których przygotowano 35 pokoi i apartamentów. Pierwsi odwiedzający, wśród których znaleźli się pracownicy z branży turystycznej i dziennikarze, byli zadowoleni z nowego wyglądu „Świętego”, który pracę na pełnych obrotach rozpocznie w czerwcu, kiedy to zakończyć się ma remont w ostatnim Bloku 25. Ci, którzy mieli już okazję zobaczyć wyspę w nowej odsłonie, nie kryli podziwu dla prac remontowych, które nie naruszyły zabytkowego charakteru obiektu. Nocleg w hotelu, który stał się celem podróży znanych i bogatych tego świata, kosztuje od 700 do 3000 euro. O perypetiach z remontem Stefana czytaj więcej (pobjeda.me)

 

23 kwietnia 2012

Tygodniowy raport z czarnogórskiej giełdy

Indeks największych spółek giełdowych MONEX20 i indeks funduszy MONEXPIF zanotowały w ubiegłym tygodniu spadek odpowiednio o -1,61% i -8,72%. Całościowy obrót na czarnogórskiej giełdzie (Montenegroberza) wyniósł niecałe 180 tys. EUR, z czego praktycznie połowę stanowił obrót akcjami Telekomu, który osiągnął wartość 91.700 euro, a jedna akcja tej firmy kosztowała w piątek średnio 2,7025 euro. (vipbroker.net)

 

Opracowała: Izabela Dąbrowa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE