Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 24 – 30 września 2012 r.

Czarnogóra: 24 – 30 września 2012 r.

Więcej srebra niż się spodziewano

Wyniki badań geologicznych prowadzonych na Bjelasicy przyniosły znacznie lepsze wyniki niż oczekiwano. Badania przeprowadzone w polskich i kanadyjskich laboratoriach potwierdziły wysoką zawartość srebra w złożach na Bjelasicy k. Mojkovca. Wiceminister gospodarki ds. górnictwa, potwierdził, że kopalnia najprawdopodobniej zostanie uruchomiona na początku 2014r. Największym problemem z jakim boryka się australijska spółka w związku z przyśpieszonym otwarciem kopalni, jest brak wykwalifikowanej siły roboczej.

 

Dwie oferty w przetargu na sprzedaż akcji instytutu Simo Milošević

Francuska firma Vichy Spa International i serbska Mk Group są zainteresowane zakupem 56,48% akcji Instytutu medycyny fizykalnej, reumatologii i rehabilitacji „Dr Simo Milošević” w Igalo. Udziały oferowane w przetargu należą do rządu, funduszu rozwoju oraz funduszu ubezpieczeń zdrowotnych. W najbliższym czasie komisja przetargowa przeanalizuje otrzymane oferty i sprawdzi ich formalną poprawność. (dan.co.me)

 

W Czarnogórze mieszka 21 multimilionerów

Według tegorocznego raportu najbogatszych ludzi świata przygotowanego przez spółkę Weltex, w Czarnogórze mieszka 21 multimilionerów. Najwyższe miejsce w rankingu spośród krajów byłej Jugosławii zajmuje Chorwacja – 23 na 45 krajów europejskich, gdzie mieszka 260 multimilionerów, a następnie Serbia (90 multimiliarderów) i zaraz za nią BiH (85 multimiliarderów). Czarnogóra znajduje się na 43 pozycji, a łączny majątek najbogatszych czarnogórskich obywateli wynosi 2 mld USD. W stosunku do ubiegłego roku w Czarnogórze przybył jeden multimilioner. Na liście znajdują się osoby, których majątek przekracza 30 mln USD. (rtcg.me)

 

Browar Trebjesa nie będzie wypłacał dywidend

Walne zgromadzenie akcjonariuszy browaru Trebjesa odrzuciło propozycję grupy udziałowców dot. wypłaty dywidend z tytułu niepodzielonych zysków spółki w wysokości ok. 9,2 mln EUR z 2010 i 2011 roku. Niepodzielony zysk z lat ubiegłych pozostanie na rachunku spółki. Zgodnie z rozporządzeniem dot. procedury przekazywania darmowych akcji pracowniczych, akcjonariusze zadecydowali, że akcje pracownicze browaru zostaną przeniesione na fundusz rozwoju Czarnogóry. (seebiz.eu)

 

Kombinat Aluminium Podgorica stopniowo gaśnie

Zamknięto 23 komórki kombinatu aluminium w Podgoricy i zmniejszono zużycie energii elektrycznej do ok 100 MWh. Od poniedziałku zapotrzebowanie na energię zostanie zmniejszone do 84 MWh, a czarnogórski system przesyłowy będzie kontrolował wydatki przy pomocy limitera mocy. W przypadku zwiększenia ilości pobieranej energii przez KAP będzie dochodziło do awarii zasilania w firmie. (rtcg.me)

 

Czarnogórcy protestują przeciw budowie elektrowni Gornja Drina

Burmistrz gminy Foča, Zdravko Krsmanović i przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną przyrody w Czarnogórze zaprotestowali przeciwko budowie elektrowni Gornja Drina. Ostrzegają oni przed negatywnym oddziaływaniem elektrowni na środowisko, nie przeprowadzono bowiem żadnych konkretnych badań na ten temat. Jedna z hydroelektrowni przewidzianych projektem będzie miała znaczący wpływ na środowisko i obszary chronione w Czarnogórze, podkreśla organizacja pozarządowa Green home.

 

Pola golfowe w Tivacie

Holenderska firma LPGD zajęła pierwsze miejsce w przetargu na długoterminową dzierżawę gruntów byłej spółki Montepranco Tivat. Za użytkowanie terenów znajdujących się naprzeciw lotniska w Tivacie przedsiębiorstwo zaoferowało kwotę 11,3 mln EUR na 90 lat oraz dziewięcioletni program inwestycyjny o wartości 181,6 mln EUR. Na terenach objętych przetargiem powstanie kompleks golfowy.

 

Spółka Unipromet Čačak złożyła ofertę w przetargu na majątek walcowni Tehnosteel

Čačańska firma, jako jedyna, złożyła ofertę kupna części majątku walcowni zimna Tehnosteel z Nikšicia. Łączna wartość spółki szacowana jest na ok 2,16 mln EUR, termin składania ofert minął 29 września. Był to już siódmy przetarg na majątek walcowni. (portalanalitika.me)

 

Montcarton wśród najlepszych firm rodzinnych w Europie

W ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2012 roku, pod patronatem Komisji Europejskiej, ogłoszono listę najlepszych firma rodzinnych w Europie. Wśród firm z ponad 35 krajów znalazło się rodzinne przedsiębiorstwo z Podgoricy, producent ekskluzywnych opakowań kartonowych i drukarnia, firma Montcarton. Firma została założona w 1996 roku, obecnie zatrudnia ponad 20 osób, głównym rynkiem eksportowym firmy jest UE. (portalanalitika.me)

 

Montenegroberza: wzrost akcji Trebjesy

MONEX20 umocnił się w ubiegłym tygodniu o 5% za sprawą wzrostu akcji browaru Trebjesa o ok. 52%. MONEXPIF nieznacznie spadł. Łączny obrót na czarnogórskiej giełdzie wyniósł 258 tys. EUR i był o 37,7% wyższy w stosunku do poprzedniego tygodnia. W minionym tygodniu wzrosły akcje  instytutu Simo Milošević o 10%, UTIP Crna Gora o 10%, Plantaže o 9% i CGES o 5%. Łączny obrót giełdy wyniósł 63 tys. EUR. Montenegroberza przyjęła również rozporządzenie w sprawie tajemnicy handlowej oraz innych informacji poufnych.  (portalanalitika.me)

Przegląd przygotowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE